Reklama

Reklama

"Przegląd": Bez wizy do USA. Gwarancji jednak nie ma

Ostateczną decyzję, czy wpuścić kogoś na terytorium USA, podejmują na granicy funkcjonariusze amerykańskiej służby celnej i ochrony granic. Jeśli uznają, że istnieje duże prawdopodobieństwo podjęcia przez nas pracy na czarno lub nielegalnego osiedlenia się na stałe, nadal możemy zostać zawróceni do Polski najbliższym samolotem.

Bez wizy do USA - ta wiadomość rozgrzała media na ostatniej prostej kampanii wyborczej do parlamentu.

Podpisanie przez prezydenta Trumpa dokumentu o włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program) będzie też niewątpliwie jednym z kluczowych punktów kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, który jakoby "załatwił" sprawę wiz z Trumpem.

W rzeczywistości, jak twierdzi dr Anna Bartnik z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ, powodów objęcia Polski programem ruchu bezwizowego należy szukać raczej w zmianach społeczno-ekonomicznych, które wpłynęły na proces emigracji Polaków za ocean, niż w woli politycznej.

Reklama

Pierwszy raz poniżej 3 procent

- To, czy dany kraj zostanie beneficjentem programu, zależy od zasad obowiązujących w USA od 1986 roku - mówi dr Bartnik. Po raz pierwszy w historii odsetek odmów wizowych w amerykańskich konsulatach w Polsce spadł poniżej 3 procent. Dlatego z końcem września nasz kraj zakwalifikował się do Visa Waiver Program.

Program ten zakłada swobodę podróżowania na 90 dni w celach biznesowych i turystycznych. Zamiast kosztownej wizyty w konsulacie jest autoryzacja elektroniczna za pośrednictwem systemu ESTA, co kosztuje tylko 14 dolarów. Pytania w programie są podobne do tych z formularzy wizowych. Schemat kontroli pozostaje zatem niezmienny, dwuetapowy, tyle że fizyczne spotkanie zastępuje kontrola elektroniczna.

Zalogowanie w systemie ESTA nie jest jednak równoznaczne z automatyczną pozytywną weryfikacją. Powody wykluczenia znane z dotychczasowych procedur wizowych nie zmieniły się. Trzeba też pamiętać, że pobyt po 1 marca 2011 roku w krajach uznawanych przez USA za mające problem z terroryzmem, takich jak Irak, Iran, Syria, Sudan, Libia, Somalia i Jemen, będzie oznaczać odrzucenie wniosku i brak możliwości wjechania do USA.

Ponadto osoby chcące studiować lub podjąć pracę w Stanach nadal będą musiały ubiegać się o wizę.

Kontrola taka sama

Włączenie Polski do programu bezwizowego nie jest jednoznaczne z gwarancją wjazdu na teren USA.

- Co do zasady, kontrola przybywających cudzoziemców pozostaje cały czas taka sama i nie ma różnicy, czy przybywający jest beneficjentem programu bezwizowego czy podróżuje na podstawie określonego rodzaju wizy - tłumaczy dr Anna Bartnik.

Poza tym, objęcie kraju programem ruchu bezwizowego nie jest jednorazowe i nieodwołalne. Wciąż obowiązuje reguła nieprzekraczania 3 proc. odmów.

Przykładowo, Argentyna i Urugwaj zostały wykluczone z ruchu bezwizowego odpowiednio w 2002 i 2003 r. Usunięcie z programu następuje także wtedy, kiedy USA stwierdzą, że obywatele danego kraju po dołączeniu do programu w większym stopniu naruszają zasady imigracyjne i np. masowo zatrudniają się na czarno. Ostateczną decyzję o wpuszczeniu danej osoby na terytorium USA podejmują na granicy funkcjonariusze U.S. Customs and Border Protection (CBP) - amerykańskiej służby celnej i ochrony granic.

Po wstępnej kontroli urzędnik może zdecydować o konieczności przeprowadzenia secondary inspection, gdy dana osoba wyda mu się podejrzana. Nadal możemy zostać zawróceni do Polski najbliższym samolotem, np. gdy funkcjonariusz uzna, że istnieje duże prawdopodobieństwo podjęcia przez nas pracy na czarno lub nielegalnego osiedlenia się na stałe.

Warto też uważać na to, co publikuje się w mediach społecznościowych, gdyż urzędnik imigracyjny może poprosić o hasło dostępu do Facebooka, Instagrama czy innego portalu. - W katalogu powodów zawracania cudzoziemców na granicy są również: stan zdrowia, wyrok kryminalny, wcześniejszy nielegalny pobyt w USA, przestępstwo imigracyjne, praca w USA bez zezwolenia władz, brak zabezpieczenia finansowego, przynależność do określonych ruchów politycznych czy organizacji - wymienia dr Bartnik.

Funkcjonariusze U.S. Customs and Border Protection podlegają Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego, resortowi utworzonemu po zamachach z 11 września. Pracownicy agencji mają szeroki mandat działania w zakresie "ochrony ojczyzny", w który wpisują się m.in. walka z terroryzmem (zapobieganie przedostawaniu się broni i terrorystów na teren USA), handlem ludźmi, narkotykami czy przemytem, egzekwowanie prawa i przepisów celnych, imigracyjnych bądź dotyczących importu żywności i produktów rolnych oraz różnego rodzaju inspekcje, analizy wywiadowcze, aresztowania na granicach.

Rozmowa z funkcjonariuszem CBP nie zawsze należy do przyjemnych, o czym przekonało się w ostatnim roku kilku dziennikarzy. Na początku października podczas jednej ze standardowych kontroli na lotnisku w Dulles w stanie Virginia reporter Defence One odzyskał swój paszport dopiero wówczas, gdy odpowiedział twierdząco na pytanie "Piszesz propagandowe teksty, prawda?", które urzędnik zadawał mu do skutku.

W lutym dziennikarz serwisu BuzzFeed był wypytywany o artykuły publikowane na temat prezydenta Donalda Trumpa, w maju w Austin służby przez kilka godzin przetrzymywały freelancera i przeszukiwały jego zdjęcia, filmiki i prywatną korespondencję w telefonie, w sierpniu w Los Angeles pracownik CBP oskarżył dziennikarza o bycie częścią fake news media i koniecznie chciał wiedzieć, czy reporter współpracuje z CNN lub MSNBC.

Nielegalne deportacje

Sytuacje te są nieprzyjemne, ale nie ekstremalne. Te ostatnie dotyczą grup słabszych niż przedstawiciele mediów. W październiku po długiej batalii sądowej Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich (American Civil Liberties Union, ACLU) uzyskała pokaźną kolekcję dokumentów i materiałów wideo przedstawiających traktowanie nieletnich przetrzymywanych przez CBP na granicy z Meksykiem. Pochodzą one z lat 2009-2014.

Przeglądając kolejne strony, można poznać traumatyczne historie setki dzieci i nastolatków. Wyznania o tym, jak były bite, przetrzymywane w kajdankach, a nawet gryzione przez psy należące do funkcjonariuszy straży granicznej. W jednym z nagrań nastolatka opowiada, jak zmuszono ją do całkowitego rozebrania się po aresztowaniu przez agenta straży granicznej.

Dzieci wyłapywano, gdy próbowały nielegalnie przekroczyć granicę. W areszcie granicznym były bez opieki, zdane na łaskę i niełaskę urzędników. CBP jest także oskarżana o utrudnianie imigrantom występowania o azyl. Na początku października kilka meksykańskich rodzin zarzuciło funkcjonariuszom straży granicznej bezpodstawną deportację. Meksykanie zostali odesłani, mimo że przebywali już na ziemi amerykańskiej. Tym samym nie mieli nawet szansy ubiegać się o azyl.

Joanna Williams z organizacji Kino Border Initiative zajmującej się problemem migracyjnym na granicy z Meksykiem nazwała to działanie całkowicie nielegalnym. Takie zachowanie jest niezgodne z prawem federalnym i polityką samej agencji, która wymaga włączenia do procedury azylowej imigrantów szukających ochrony i przebywających już w USA.

W rozmowie z BuzzFeed News Joanna Williams powiedziała, że w ostatnich miesiącach jej organizacja pracowała z 15 rodzinami w podobnej sytuacji. Każda rodzina została szybko deportowana pomimo okazywanego wyraźnie strachu przed powrotem do Meksyku. Urzędnicy mają obowiązek podejść poważnie do tego typu wyznań i przeprowadzić pogłębiony wywiad z daną osobą, by uniknąć odesłania jej tam, gdzie jej zdrowie i życie są zagrożone.

Tymczasem bywa zgoła odwrotnie. W jednej ze spraw nagłośnionych przez Kino Border Initiative wywierano presję na meksykańskie małżeństwo, by podpisało dokumenty o deportacji. Żona była poganiana, a funkcjonariusz CBP nie udzielił jej stosownych informacji, nie zaoferował przetłumaczenia tekstu. Mąż, przebywający w oddzielnym pokoju niczym podejrzany podczas przesłuchania, niczego nie podpisał, ale i tak został deportowany.

Wszystko zależy od agenta

Podczas gdy funkcjonariusze CBP pilnują porządku na granicach, egzekwowaniem prawa imigracyjnego wewnątrz terytorium USA zajmuje się inna agencja federalna, również wchodząca w skład Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. To owiana złą sławą U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE), o której głośno było przede wszystkim ze względu na rozdzielanie rodzin.

American Civil Liberties Union twierdzi, że w ciągu ostatniego roku ponad 900 rodziców zostało odseparowanych od swoich dzieci. Dzieciom nadaje się status "małoletnich bez opieki" i wysyła do rządowego aresztu lub opieki zastępczej, a rodzice uznawani są za przestępców i trafiają do więzienia.

Adwokaci w rozmowach z "The Washington Post" twierdzą, że funkcjonariusze Border Patrol okłamują rodziny i nie mówią wprost, na jak długo zostaną rozdzielone.

Dziennikarka Liz Goodwin z "Boston Globe" ujawniła, że w kilku przypadkach dzieci zostały zabrane przez agentów Border Patrol, którzy twierdzili, że chcą im tylko wskazać miejsce, gdzie mogą się wykąpać. Zdaniem reporterów The Vox zdarza się, że rodziny imigrantów są rozdzielane już po przybyciu na granicę i wystąpieniu o azyl, co jest działaniem niezgodnym z prawem amerykańskim.

Rola ICE wzrosła ze względu na bardzo restrykcyjną wobec imigrantów politykę Donalda Trumpa.

Dr Anna Bartnik mówi o sukcesywnym zwiększaniu zakresu uprawnień ICE. - Od lipca tego roku działa regulacja pozwalająca agentom na przeprowadzenie procedury szybkiej deportacji imigrantów przebywających w USA krócej niż dwa lata i niemających przy sobie dokumentów, które pozwalałyby określić ich status imigracyjny - wyjaśnia ekspertka i dodaje: - Co więcej, do takiego zatrzymania może dojść gdziekolwiek, niekoniecznie podczas kontroli ICE w miejscach pracy. W tej procedurze nie ma przesłuchania przed sądem imigracyjnym i odwołania się do sądu od decyzji ICE. Do jej podjęcia wystarczy zaś zgoda przełożonego agenta, który prowadzi sprawę. To daje agencji niemal nieograniczone możliwości szybkiego pozbywania się cudzoziemców.

Migranci, w tym ubiegający się o azyl, czekają średnio ponad cztery tygodnie na opuszczenie ośrodków zatrzymań ICE, bardziej przypominających więzienia. Niektórzy przetrzymywani są latami. Mówi się też o tysiącach nadużyć. Jak tłumaczy dr Anna Bartnik, owocem polityki Donalda Trumpa jest ok. 50 tys. osób, które bez postawienia im zarzutów kryminalnych oczekują w fatalnych warunkach w ośrodkach ICE.

Śmierć w ośrodkach zatrzymań

Lipcowy raport przygotowany przez sam Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego pokazuje przygnębiający obraz traktowania osób występujących o azyl. Liczne ośrodki tymczasowego pobytu w Teksasie są przeludnione, nieletni często nie jedzą ciepłych posiłków przez kilka dni, nie mają dostępu do prysznica ani czystej odzieży.

Inspekcja w Rio Grande wykazała, że ponad 50 kobiet było przetrzymywanych w celi dla maksymalnie 40 nastolatków, a w innym przypadku 70 mężczyzn przebywało w składziku dla 40 osób. Dzieci są przetrzymywane bez opieki dorosłych krewnych dłużej, niż pozwala na to prawo. Personel medyczny pozostaje obojętny na problemy zdrowotne imigrantów, a cierpiących na choroby psychiczne zamyka się w izolatkach.

Jak przypomina dr Bartnik, od początku prezydentury Donalda Trumpa do czerwca tego roku śmierć w ośrodkach zatrzymań poniosły 24 osoby. W połowie października Kubańczyk Roylán Hernández Díaz został znaleziony martwy po pięciu miesiącach przebywania w ośrodku. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo. Do tego należy dodać zgony, które nastąpiły wkrótce po opuszczeniu ośrodków. Losy całych rodzin są w rękach urzędników, którzy codziennie mają setki takich spraw, więc twarze i nazwiska zamieniają się dla nich w numery w kartotece.

Kompleksowy system przetrzymywania migrantów jeszcze 40 lat temu nawet nie istniał na terenie USA. Chociaż - jak wynika z danych Pew Research Center - liczba nielegalnych imigrantów od 2007 r. faktycznie spadła, i tak na nich koncentruje się debata o polityce migracyjnej. Władze są w impasie i nie bardzo wiedzą, jak postępować zarówno z osobami, które już są na terenie USA, jak i z tymi, które ciągle przybywają. Instytucje muszą odpierać zarzuty dotyczące łamania praw człowieka.

Mark Morgan, p.o. komisarz U.S. Customs and Border Protection, przeciwstawiając się krytyce, jaka spływa na ICE i inne agencje zajmujące się kontrolą graniczną i szeroko pojętym bezpieczeństwem, wylicza sukcesy CBP. Kilka tygodni temu funkcjonariusze zatrzymali 100 nielegalnych imigrantów zamieszanych w handel narkotykami. W ubiegłym roku agenci zabezpieczyli 910 tys. kg narkotyków.

- To coś, co zabija Amerykanów każdego dnia, a my jesteśmy na pierwszej linii frontu, by to zatrzymać - podkreślał w wywiadzie dla portalu The Daily Signal.

W drugiej połowie października amerykańskie media obiegła wiadomość, że administracja Trumpa planuje rozpocząć zbieranie próbek DNA od przetrzymywanych w ośrodkach imigracyjnych i od osób ubiegających się o azyl. Informacje mają trafiać do bazy danych FBI.

Władze tłumaczą, że usprawni to łapanie przestępców i poprawi bezpieczeństwo. Aktywiści na rzecz praw człowieka twierdzą jednak, że pobieranie DNA nie jest uzasadnione i budzi poważne obawy dotyczące prywatności i swobód obywatelskich.

Kolejne restrykcje, łapanki ani inne środki stosowane przez funkcjonariuszy rządowych agencji zajmujących się migracją i tak nie powstrzymują ludzi przed próbą dostania się na amerykańską ziemię. Albo to, albo powrót do biedy, braku perspektyw, przemocy, stałego zagrożenia życia i zdrowia.

Katarzyna Mierzejewska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje