Reklama

Reklama

Prezydent Turkmenistanu spadł z konia

Prezydent Turkmenistanu Kurbankuły Berdymuchammedow o mały włos uniknął poważnych obrażeń, gdy spadł z konia podczas wyścigu, który wygrał; lokalne media przemilczały wypadek - pisze w środę AFP i odsyła chętnych do obejrzenia wypadku do serwisu YouTube.

Znany z umiłowania wyścigów konnych prezydent, który w niedzielę uczestniczył w wyścigu wraz z sześcioma innymi konkurentami przybył na metę pierwszy. Jak wynika z relacji korespondenta BBC, po przekroczeniu linii mety koń niemal w pełnym pędzie potknął się i upadł zrzucając przez łeb Berdymuchammedowa.

Reklama

Prezydent przez kilka sekund leżał nieruchomo na ziemi. Po chwili w jego kierunku ruszyło wielu ochroniarzy, osłaniając miejsce upadku do chwili przybycia karetki pogotowia.

Według BBC przez ok. 30 minut na stadionie panowała cisza, a niektórzy płakali spodziewając się złych nowin. Nie podano żadnej informacji, zagranicznych dziennikarzy, którzy próbowali potwierdzić, czy to rzeczywiście prezydent spadł z konia, poproszono, by nie używali telefonów komórkowych.

Po ok. 40 minutach prezydent pojawił się ponownie i został powitany owacyjnie.

O upadku prezydenta Turkmenistanu, o którym informowała w środę rosyjska telewizja publiczna, nie wspomniały media turkmeńskie, które, jak pisze AFP, szczegółowo opisały za to zwycięstwo prezydenta w wyścigu na kilometr. Przyniosło mu ono 11 mln dolarów, które zwycięzca natychmiast przeznaczył dla fundacji opieki na końmi.

Oficjalny dziennik w języku rosyjskim "Niejtralnyj Turkmienistan" poświęcił zwycięstwu szefa państwa cztery kolumny; znalazło się na nich sześć wielkich fotografii prezydenta w stroju narodowym.

We wtorek i w środę telewizja państwowa pokazywała Berdymuchammedowa - jawnie zdrowego - podczas oficjalnych spotkań.

Służby bezpieczeństwa Turkmenistanu zrobiły, jak pisze AFP, wszystko co w ich mocy, by nagrania z wypadku nie przedostały się poza granicę; podobno na lotnisku w Aszchabadzie sprawdzano tablety, kamery i telefony osób opuszczających Turkmenistan

Dowiedz się więcej na temat: upadek | prezydent | koń

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje