Reklama

Reklama

Prezydent Niemiec Joachim Gauck nie będzie ubiegał się o reelekcję

Prezydent Niemiec Joachim Gauck oświadczył w poniedziałek, że nie będzie się ubiegał o ponowny wybór na najwyższy urząd w państwie. Jego pierwsza kadencja kończy się w marcu. 76-letni polityk uzasadnił swoją decyzję zaawansowanym wiekiem.

"Zdecydowałem, że nie będę ponownie kandydować na urząd prezydenta" - oświadczył Gauck na konferencji prasowej w swojej siedzibie - pałacu Bellevue w Berlinie. Jak zastrzegł, podjęcie takiej decyzji "nie przyszło mu łatwo". 

Reklama

"Czuję się dobrze. Jestem jednak świadom tego, że okres życia pomiędzy 77 a 82 rokiem życia jest inny niż czas obecny". Jak wyjaśnił, nie może zagwarantować, że będzie nadal dysponował konieczną witalnością i energią. 

Zapewnił, że do 17 marca będzie wykonywał obowiązki prezydenta. 

Były wschodnioniemiecki pastor cieszy się ogromną popularnością w społeczeństwie. W najnowszym, opublikowanym w zeszłym tygodniu sondażu za jego pozostaniem na urzędzie opowiedziało się 70 proc. ankietowanych. Jego kandydaturę popierały wszystkie - z wyjątkiem Lewicy - partie reprezentowane w Bundestagu, zarówno koalicja rządowa CDU/CSU i SPD, jak także opozycyjna partia Zieloni. 

Wybory prezydenckie odbędą się 12 lutego 2017 roku. 

Prezydenta Niemiec wybiera Zgromadzenie Federalne - gremium składające się z 631 posłów do Bundestagu i takiej samej liczby elektorów wybieranych przez parlamenty 16 krajów związkowych. Żadna partia nie dysponuje obecnie absolutną większością pozwalającą na przeforsowanie własnego kandydata w pierwszych dwóch turach. W trzeciej turze do wyboru wystarczy zwykła większość. Najsilniejszy blok tworzą partie chadeckie CDU i CSU.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy