Reklama

Reklama

Prezydent Duda z wizytą w Betlejem

​Prezydent Andrzej Duda udaje się na kilka godzin do Autonomii Palestyńskiej. Wizyta w Betlejem będzie głównym punktem drugiego dnia oficjalnej wizyty prezydenta na Bliskim Wschodzie.

W Betlejem Andrzej Duda spotka się z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Głównym tematem rozmów obu polityków będzie konflikt izraelsko-palestyński i szanse na jego zakończenie. Wczoraj w Jerozolimie na spotkaniu z prezydentem Izraela Andrzej Duda zaapelował o dwustronny dialog.

Konflikt dwóch narodów liczy niemal 70 lat. Mimo podpisanych od tego czasu kilku międzynarodowych porozumień, nie udało się zakończyć sporu. Efektu nie przyniosły wieloletnie mediacje Amerykanów, a eksperci nie wykluczają, że sytuacja może w najbliższych miesiącach zaostrzyć się, bo amerykański prezydent elekt Donald Trump otwarcie opowiada się po stronie Izraela, co wywołuje rozgoryczenie Palestyńczyków.

Reklama

W czasie kilkugodzinnej wizyty w Betlejem Andrzej Duda odwiedzi też prowadzony przez polskie zakonnice sierociniec. Prezydent uhonoruje też jedną z nich, siostrę Szczepanę. Kolejne polskie rządy od wielu lat wspierają sierociniec, a w ostatnich latach pieniądze na opiekę nad palestyńskimi sierotami są zbierane między innymi w czasie bożonarodzeniowego jarmarku w Betlejem.

Wieczorem prezydent wróci do Jerozolimy. Jak zapowiadają przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Andrzej Duda ma spotkać się na prywatnej kolacji z premierem Izraela, Benjaminem Netanjahu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne