Reklama

Reklama

​Premier: W Bled rozmawialiśmy na temat rozszerzenia UE i kwestiach bezpieczeństwa

W słoweńskim mieście Bled rozmawialiśmy na temat rozszerzenia Unii Europejskiej i o bieżących kwestiach bezpieczeństwa, które dla wszystkich uczestników są w tej chwili bardzo istotne - przekazał premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu uczestniczy w Forum Strategicznym.

"W malowniczym słoweńskim mieście Bled wziąłem udział w ważnej i inspirującej dyskusji o przyszłości Europy. Na zaproszenie premiera Słowenii Janeza Janszy rozmawialiśmy na temat rozszerzenia Unii Europejskiej, ale i o bieżących kwestiach bezpieczeństwa, które dla wszystkich uczestników są w tej chwili bardzo istotne" - napisał premier Mateusz Morawiecki w środę późnym wieczorem na Facebooku.

Premier w środę po południu udał się do Słowenii, gdzie wziął udział w Forum Strategicznym w Bled.

Premier na Słowenii. Spotkanie z Janezem Janszą

Jak poinformowała w środowym komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Morawiecki podczas wizyty w Słowenii spotkał się również z premierem Janezem Janszą.

Reklama

"Głównym tematem rozmów liderów państw były kwestie dwustronne i międzynarodowe (w tym migracje i sytuacja w Afganistanie) oraz bieżąca agenda europejska w kontekście słoweńskiej prezydencji w RUE w I połowie 2021 r. Polskę i Słowenię łączą bardzo dobre stosunki dwustronne - na szczeblu rządowym, prezydenckim i parlamentarnym" - czytamy w komunikacie KPRM.

Jak dodano, od czasu objęcia stanowiska szefa rządu przez Janeza Janszę "nastąpiła wyraźna intensyfikacja relacji na szczeblu rządowym, czego wyrazem była wizyta premiera Janszy w Polsce".

KPRM przekazało, że szef rządu podczas spotkania z premierem Słowenii poruszył także kwestię migracji i sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. "Wskazał, że ważnym zadaniem jest wzmocnienie zarządzania zewnętrznymi granicami Wspólnoty. Premier wyraził nadzieję na efektywną współpracę w tym zakresie podczas słoweńskiej prezydencji w Radzie UE" - napisano.

Jak przypomniało KPRM, Forum Strategiczne w Bled odbywa się od 2006 r., a jego organizatorami są rząd Słowenii i słoweński think-tank Centre for European Perspective. W tym roku hasłem przewodnim konferencji na Forum Strategicznym w Bled była przyszłość Europy. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama