Reklama

Reklama

Premier: Decyzja o rozbiciu demonstracji w Kairze - ostateczna

Tymczasowy premier Egiptu Hazim el-Biblawi ostrzegł w środę, że rząd nie cofnie się przed rozbiciem dwóch protestów siedzących organizowanych przez zwolenników b. prezydenta Mohammeda Mursiego w Kairze. Dodał, że cierpliwość rządzących niemal się wyczerpała.

W przemówieniu telewizyjnym Biblawi ostrzegł, że decyzja o rozbiciu obozowisk zwolenników byłego szefa państwa jest ostateczna i nieodwracalna. Jak wskazał, akcji nie podjęto wcześniej ze względu na "szacunek dla świętego miesiąca, ramadanu".

Reklama

Biblawi dodał, że demonstranci "przekroczyli wszelkie granice", i wśród ich przewinień wymienił podżeganie do przemocy, użycie broni, blokowanie dróg i przetrzymywanie obywateli.

Jakiekolwiek użycie broni przeciwko policjantom lub współobywatelom "spotka się z najwyższą stanowczością" - ostrzegł tymczasowy premier.

Zaapelował następnie, by demonstranci "szybko wrócili do domów i podjęli pracę", i zapewnił, że ci, "których ręce nie są splamione krwią", nie muszą się niczego obawiać.

Premier wygłosił przemówienie krótko po ogłoszeniu przez urząd tymczasowego prezydenta Egiptu Adlego Mansura fiaska międzynarodowej mediacji w Egipcie, mającej doprowadzić do rozładowania kryzysu pogłębiającego się od obalenia Mursiego 3 lipca.

Nie sprecyzowano kolejnego kroku rządzących wobec demonstrantów popierających Mursiego, ale zdaniem obserwatorów siłowe rozwiązanie może być nieuchronne.

Mohammed Mursi, wywodzący się z Bractwa Muzułmańskiego, został odsunięty od władzy przez wojsko w następstwie wielkich protestów. Został zatrzymany i przebywa w nieznanym miejscu. Przez kraj przeszła fala aktów przemocy między jego zwolennikami i przeciwnikami, w których zginęło ok. 300 osób.

Dowiedz się więcej na temat: premier | Kair | Mohamed Mursi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje