Reklama

Reklama

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Na żywo

Pożar, który w poniedziałek o godz. 18.50 wybuchł w katedrze Notre Dame, został opanowany we wtorek przed godziną 4.00 nad ranem. Rozległy pożar, który został już całkowicie ugaszony, strawił głównie dach katedry i remontowaną iglicę, która runęła wczoraj przed 20.00. Strażacy uratowali główne dzwonnice oraz mury zewnętrzne przed zawaleniem. Nic nie pozostało natomiast z dębowego obelkowania dachu świątyni. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę katedry, a Donald Tusk wezwał wszystkie 28 państw członkowskich UE do pomocy w tym zadaniu.

Kończymy dzisiejszą relację. Dziękujemy, że byliście z nami. 

Reklama

Dyrektor generalny BNP Paribas Jean-Laurent Bonnafé zadeklarował pomoc finansową w wysokości 20 mln euro.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka przekazał prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi wyrazy współczucia. Abp Tadeusz Kondrusiewicz powiedział, że białoruscy katolicy modlą się o szybką odbudowę świątyni.

"Dzielimy z narodem Francji gorycz tej wielkiej straty, która dotknęła wszystkich chrześcijan i wspólnotę międzynarodową. Mamy nadzieję, że ten wybitny zabytek architektury światowej zostanie szybko odbudowany" - przekazał szef państwa.

"To się nie miało prawa wydarzyć" - powiedział w Paryżu w rozmowie z Interią Piotr Błoński. 

W Paryżu jest dziennikarka Interii Ewelina Karpińska-Morek, która relacjonuje bieżące wydarzenia.

Burmistrz Budapesztu Istvan Tarlos w liście do burmistrz Paryża Anne Hidalgo zapowiedział zaś, że węgierska stolica uczyni wszystko, by w miarę swoich mocy wesprzeć odbudowę Notre Dame. Pytany o sumę, jaką zamierza przeznaczyć na ten cel, odparł, że nie chce o tym mówić, bo nie jest to dla niego reklama polityczna, tylko sprawa "duchowa i jeszcze coś znacznie więcej".

Pięć miast węgierskich zadeklarowało pomoc finansową na odbudowę Notre Dame. Samorząd Debreczyna na wschodzie kraju zapowiedział, że chce na ten cel przeznaczyć 30 tys. euro. Veszprem na zachodzie poinformował, że przekaże Paryżowi ponad 12 tys. euro.

Segedyn na południu i Szekesfehervar na północnym zachodzie zapowiedziały, że przekażą na ten cel po 10 tys. euro.

"Jeśli istnieje miasto, które potrafi odczuć tragedię utraty katedry, to jest nim właśnie Szekesfehervar" - powiedział burmistrz Andras Cser-Palkovics, czyniąc aluzję do bazyliki koronacyjnej w tym mieście, która została wysadzona przez Turków w 1601 r. i po której pozostał dziś tylko zarys murów.

Premier Węgier Viktor Orban w imieniu Węgrów wyraził współczucie z powodu pożaru katedry Notre Dame prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi i przewodniczącemu episkopatu Francji bp. Ericowi de Moulins-Beaufort - podał rzecznik Orbana Bertalan Havasi.

"Jesteśmy winni wdzięczność i uznanie paryskim strażakom za ich bohaterską walkę, dzięki której udało się powstrzymać szalejące płomienie, ratując jeden z symboli europejskiego chrześcijaństwa od całkowitego zniszczenia" - napisał Orban.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że katedra zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat. 

"Odbudujemy katedrę Notre Dame piękniejszą niż kiedykolwiek. Chciałbym, żeby było to w ciągu pięciu lat. Możemy to zrobić" - powiedział w wieczornym orędziu do narodu prezydent Francji.

"To od nas zależy to, czy zmienimy tę katastrofę w szansę do bycia razem, głęboko zastanawiając się nad tym, czym byliśmy i co musimy zrobić, żeby stać się lepsi" - dodał. 

Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wywrócił do góry nogami kalendarz polityczny we Francji przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - pisze we wtorek AFP. Większość partii ogłosiło przerwę w kampanii wyborczej, prezydent Emmanuel Macron odwołał orędzie do narodu.

Od poniedziałkowego pożaru oblicze francuskiej opozycji, krytykującej wcześniej kroki władz, zmieniło się; cała klasa polityczna, jednym głosem z Macronem, łączy się w bólu z narodem - informuje francuska agencja prasowa.

Papież Franciszek rozmawiał we wtorek przez telefon z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem o pożarze, który zniszczył paryską katedrę Notre Dame. O rozmowie poinformował Watykan.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy, metropolita wileński arcybiskup Gintaras Gruszas przekazał we wtorek Francuzom wyrazy współczucia po pożarze katedry Notre Dame i wskazał, że ta tragedia przypomniała Europie o jej chrześcijańskich korzeniach.

"Dopóki korzenie żyją, drzewo może się odrodzić" - powiedział arcybiskup Gruszas na konferencji prasowej zorganizowanej przed wileńską katedrą. Arcybiskup podkreślił, że poruszenie, które wywołał pożar, świadczy o tym, że "ludzie odnajdują swoje korzenie, że jest to dla nich naprawdę ważne".

Jedna z osób odpowiedzialnych za rusztowania na katedrze Notre Dame umożliwiające dostęp do iglicy zapewniła we wtorek, że "wszystkie procedury bezpieczeństwa były przestrzegane", a na początku pożaru "żaden z pracowników (jego) firmy nie był tam obecny".

Od wtorku rozpoczęły się przesłuchania pracowników zatrudnionych tam firm - podaje strona internetowa prokuratury, która wszczęła dochodzenie w sprawie przyczyn pożaru.

Kilku ekspertów pytanych przez AFP wysuwa hipotezę, że pożar mógł zostać wywołany iskrą z palnika spawalniczego.

Na zniszczoną katedrę wciąż kierują się setki oczu.

Kapelan paryskiej straży pożarnej ks. Jean-Marc Fournier został okrzyknięty bohaterem. To on uratował cenne relikwie korony cierniowej oraz Najświętszy Sakrament z płonącej katedry Notre Dame.

Prace remontowe w zabytkach niosą ze sobą niebezpieczeństwo pożaru - przypomina we wtorek, po pożarze katedry Notre Dame de Paris agencja AFP. W ostatnich latach palił się Ritz, Hotel Lambert i Dom Radia. Niektóre zabytki mają przestarzałe obwody elektryczne.

We francuskich diecezjach o godzinie 18:50 zabiły dzwony. To znak solidarności z Notre Dame. Wczoraj dokładnie o tej godzinie w katedrze wybuchł pożar.

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała we wtorek wsparcie w odbudowie spalonej katedry Notre Dame w Paryżu. Ogłosiła także, że w ramach solidarności z Francuzami we wtorek zabiją dzwony Opactwa Westminsterskiego, a w czwartek - na terenie całego kraju.

"Notre Dame jest jednym z najpiękniejszych budynków na świecie, symbolem Francji i Francuzów (...). Obrazy zniszczenia, które widzieliśmy ubiegłej nocy, były prawdziwie rozdzierające serce" - napisała w specjalnym oświadczeniu szefowa rządu.

Choć pożar strawił sporą część katedry, wiele zabytków udało się ocalić, wśród nich są słynne organy znajdujące się między wieżami.

Pomoc finansową zaoferował także Europejski Bank Centralny. Wesprze odbudowę sumą 9 mln euro. Więcej na ten temat czytaj tutaj

Ambasada Francji w Moskwie wyraziła we wtorek wdzięczność mieszkańcom rosyjskiej stolicy za wyrazy współczucia po pożarze katedry Notre Dame i poprosiła, aby nie pozostawiać pod budynkiem ambasady gotówki; uruchomione zostanie specjalne konto.

Jak donosi Reuters, francuska grupa L’Oreal, produkująca luksusowe kosmetyki, oraz fundacja Bettencourt-Schueller (założona przez rodzinę Bettencourt - głównego udziałowca L’Oreal) przeznaczą na renowację katedry 200 mln euro.

"Widząc szkody, jakimi został dotknięty ten klejnot sztuki, a zarazem świadek wiary ludzi minionych wieków i obecnego czasu, łączę się w bólu z Waszą Ekscelencją i wszystkimi diecezjanami. Katedra Notre Dame de Paris to miejsce duchowej łączności między naszymi dwoma narodami, francuskim i polskim, co szczególnie podkreśla kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, Królowej Polski, wraz z relikwiami św. Jana Pawła II Wielkiego" - napisał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w liście do metropolity paryskiego abpa Michela Aupetit po pożarze katedry Notre Dame.

W diecezjach Francji w środę o godz. 18.50, o której w poniedziałek wybuchł pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu, rozdzwonią się dzwony w kościołach katedralnych - poinformowała we wtorek Konferencja Biskupów Francji.

Jak donosi korespondent RMF FM, Marek Gładysz, francuskie MSW z powodu osłabienia konstrukcji katedry zapowiedziało, że mieszkańcy pięciu kamienic, które znajdują się w pobliżu, zostaną na wszelki wypadek ewakuowani. Prawdopodobnie będą oni mogli wrócić do swoich mieszkań dopiero w piątek rano, bo przez ponad 48 godzin ma trwać wzmacnianie struktury katedry. 

Francuski minister kultury ostrzegał wcześniej, że konstrukcja jest niestabilna. Według nieoficjalnych informacji, istnieje ryzyko, że runie na ziemię część muru nawy poprzecznej. Eksperci poinformowali, że sklepienie świątyni zostało w sumie uszkodzone w trzech miejscach, a nie w jednym, jak wcześniej mówili świadkowie.

W odrestaurowaniu katedry chcą pomóc rosyjskie muzea. W akcji zamierzają uczestniczyć - Związek Muzeów Rosji i Państwowe Muzeum Ermitaż.  Jednocześnie szef rosyjskiego banku państwowego Sbierbank, German Gref, wyszedł z inicjatywą powołania ogólnorosyjskiej fundacji na rzecz odbudowy katedry Notre Dame. "To nie jest tylko pomnik francuskiej kultury, ale ogólnoświatowy skarb" - cytuje wypowiedź Grefa radio Echo Moskwy.

Wyrazy współczucia z powodu zniszczeń dokonanych przez pożar, przekazał prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi przywódca Chin Xi Jinping. 

Jak podaje chińska agencja prasowa Xinhua, Xi Jinping ocenił, że katedra Notre Dame jest symbolem cywilizacji francuskiej oraz wielkim skarbem cywilizacji ludzkiej.

W paryskiej katedrze Notre Dame znajdują się polonica. 1 grudnia 2018 r. powstała tam polska kaplica. W skarbcu katedralnym jest relikwiarz drzewa Krzyża Świętego. Natomiast dziedziniec przed świątynią nosi imię Jana Pawła II. Więcej o polskich śladach w Notre Dame przeczytacie TUTAJ.

Bułgarski premier Bojko Borisow powiedział, że jego kraj wyśle konserwatorów i malarzy, by pomogli w odbudowie Notre Dame. Zapewnił też, że Bułgaria jest gotowa wesprzeć finansowo proces odbudowania paryskiej katedry.

"Bułgarska szkoła konserwatorów jest znana i ceniona. Są też bardzo dobrzy bułgarscy malarze ikon. Ich praca będzie wkładem Bułgarii w odbudowę katedry" - podkreślił premier.

Gdzie trafią dzieła sztuki i cenne przedmioty ocalone z pożaru? Jak zapowiedział minister kultury Francji Franck Riester, zostaną one przeniesione do muzeum w Luwrze.

Natomiast hiszpański dziennik "ABC" wskazuje, że w ciągu ostatnich tygodni w Paryżu oraz w innych francuskich miastach doszło do kilkunastu ataków na kościoły. Odnotowuje on, że w departamencie Yvelines, na przedmieściach Paryża, w pierwszym kwartale tego roku doszło do wandalizmu w kilku kościołach.

Hiszpańskie media przypominają, że spalenie paryskiej katedry Notre Dame poprzedziły liczne w ostatnich tygodniach pożary oraz ataki na świątynie we Francji.

Dziennik "El Independiente" zwraca uwagę, że płomienie strawiły Notre Dame w dniu, w którym paradoksalnie przypadał Światowy Dzień Sztuki.

"Ta katastrofa ma miejsce zaledwie 28 dni od pożaru, który nastąpił w dziwnych okolicznościach, w kościele świętego Sulpicjusza, drugim największym kościele Paryża" - napisał hiszpański dziennik.

"Świątynia reprezentująca Paryż" - tak o katedrze Notre Dame mówi mazowiecki konserwator zabytków, Jakub Lewicki. Podkreśla, że całe środowisko konserwatorskie będzie dążyło do odnowienia zniszczonego pożarem zabytku. 

Pomoc przy odbudowie katedry zaoferowały Watykan i Włochy.

Prefekt Papieskiej Rady Kultury kardynał Gianfranco Ravasi powiedział dziennikarzom, że Watykan może zaoferować swoje "kompetencje". Wskazał na gotowość pomocy ze strony ekspertów z Muzeów Watykańskich, specjalizujących się w odnowie i konserwacji dzieł sztuki.

Włoski minister kultury Alberto Bonisoli zapewnił z kolei o gotowości udzielenia wsparcia swego francuskiego odpowiednika Francka Riestera. Jak podkreślił w Rzymie minister cytowany przez media, pomocni mogą być eksperci włoskiego resortu, którzy w przeszłości działali w kryzysowych sytuacjach, zdobywając cenne kompetencje techniczne.

Brytyjska królowa Elżbieta II oraz następca tronu książę Karol wyrazili solidarność z Francją. Doświadczenie z renowacji królewskiego zamku w Windsorze po pożarze z 1992 r. może być pomocne przy odbudowie świątyni.

"Książę Filip i ja jesteśmy głęboko zasmuceni, widząc ogień, który ogarnął katedrę Notre Dame" - napisała w liście do francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona brytyjska monarchini, wyrażając jednocześnie dla służb ratowniczych, które ryzykowały życiem, starając się ratować katedrę.

"Myślami i modlitwą jestem w tym trudnym czasie z tymi, którzy modlą się o katedrę, i z całą Francją" - zapewniła.

W tym samym czasie, co Notre Dame, płonęła inna świątynia. Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ.

"Katedra Notre Dame to szuflada pamięci francuskiego gotyku. Remont historycznego obiektu miał potrwać 20 lat i kosztować francuski rząd od kilkudziesięciu do 200 mln euro. Odbudowa katedry może trwać lata" - powiedział PAP historyk sztuki dr Olaf Kwapis z Collegium Civitas.

Kanał 2 telewizji publicznej France 2 poinformował, że w sobotę wieczorem wyemituje na żywo uroczysty koncert z apelem o składanie datków na odbudowę zniszczonej w pożarze paryskiej katedry. 

Jak podano, w wydarzeniu tym, zatytułowanym "Paryska Notre Dame, wielki koncert", udział weźmie popularny prezenter programów historycznych Stephane Berne, inni prezenterzy i dziennikarze francuskiej telewizji oraz "liczni artyści".

Ogromne posągi - 12 apostołów i 4 ewangelistów - które zajmowały miejsce wokół wieży Notre Dame, udało się ocalić. Ich zdjęcia znajdziecie w naszej galerii.

W polskim kościele w Paryżu o 18:30 zostanie odprawiona msza święta, której uczestnicy będą się modlić za Kościół w Paryżu, we Francji i na świecie.

Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu, ksiądz Bogusław Brzyś, powiedział, że msza będzie wyrazem solidarności ze wszystkimi, którzy są poruszeni wczorajszym pożarem katedry Notre Dame. "W ten sposób chcemy wyrazić naszą łączność duchową ze wszystkimi, którzy są wstrząśnięci tą tragedią i też dla których to wydarzenie stało się okazją do zadumy, duchowej refleksji. Nad czym? No, nad miejscem Boga w ich życiu i nad miejscem Boga w świecie, w którym żyjemy" - powiedział ksiądz Bogusław Brzyś.

O swej bliskości i modlitwie zapewnił Francuzów papież Franciszek.

W przesłaniu wystosowanym we wtorek do arcybiskupa Paryża Michela Aupetita Franciszek napisał: "Po pożarze, który zniszczył dużą część katedry Notre Dame łączę się ze smutkiem twoim, wiernych twojej diecezji, mieszkańców Paryża i wszystkich Francuzów".

"Ta katastrofa poważnie uszkodziła historyczną budowlę. Lecz zdaję sobie sprawę z tego, że dotknęła także symbolu narodowego bliskiego sercom paryżan i Francuzów, niezależnie od ich przekonań" - podkreślił Franciszek. Paryską katedrę nazwał "klejnotem architektonicznym pamięci zbiorowej" i "świadkiem wiary i modlitwy katolików".

Premier Francji Edouard Philippe zwołał we wtorek posiedzenie rządu w celu omówienia i przygotowania planów odbudowy Notre Dame. Odbudowę, jeszcze przed ugaszeniem pożaru, zapowiedział przybyły w poniedziałek w pobliże katedry prezydent Emmanuel Macron. Na spotkaniu za zamkniętymi drzwiami obecny był m.in. Riester, minister finansów publicznych Gerald Darmanin, sekretarz stanu w MSW Laurent Nunez oraz rzeczniczka rządu Sibeth Ndiaye - podała agencja AFP.

Francuski koncern energetyczny Total przekaże 100 mln euro na odbudowę zniszczonej w poniedziałkowym pożarze katedry Notre Dame w Paryżu - zapowiedział we wtorek dyrektor wykonawczy firmy Patrick Pouyanne.

Śledczy nie będą mogli wejść do zniszczonej przez ogień nawy głównej katedry, dopóki specjaliści nie stwierdzą, że kamienne ściany zniosły towarzyszące pożarowi wysokie temperatury i cała struktura jest nadal stabilna.

Pożar, który zniszczył katedrę Notre Dame w Paryżu, prawdopodobnie został wzniecony przypadkowo - poinformowała prokuratura. "Obecnie przychylamy się do teorii o przypadkowym zaprószeniu ognia" - oświadczył szef paryskiej prokuratury Remy Heitz.

Królowa Elżbieta II w przesłaniu do prezydenta Francji Emanuela Macrona podkreśliła, że jest głęboko zasmucona pożarem katedry Notre Dame i że w modlitwie łączy się z całą Francją - poinformował Pałac Buckingham. "Książę Filip i ja jesteśmy głęboko zasmuceni widząc ogień, który ogarnął katedrę Notre Dame" - napisała monarchini i wyraziła podziw dla personelu służb ratowniczych, który ryzykował życiem, starając się ratować katedrę.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zaapelował do europosłów, żeby oddali swoje dzienne uposażenie na odbudowę paryskiej katedry Notre Dame.

- Katedra Notre Dame była pierwszą katedrą w moim życiu. Mówię to jako dawny mieszkaniec Paryża, ale także jako Włoch, jako Europejczyk. Czuję, że moje serce krwawi. Tak jak serce nas wszystkich po tym co miało miejsce wczoraj w Paryżu - powiedział podczas wtorkowej sesji plenarnej PE w Strasburgu, Antonio Tajani. - Niektórzy z eurodeputowanych proponowali mi zorganizowanie zbiórki pieniędzy. Dlatego już dziś umieścimy urnę do zbiórki przed salą plenarną. >>> WIĘCEJ TUTAJ.

Polskie ślady w katedrze Notre Dame: kaplica, relikwiarz i dziedziniec >>> WIĘCEJ TUTAJ.

Bezcenne dzieła sztuki i przedmioty sakralne uratowane z płonącej katedry Notre Dame przeniesiono do hotelu Paris Hotel de Ville:

Ambasada RP potwierdza informacje o polskiej kaplicy: ocalono obraz Matki Bożej Częstochowskiej i relikwie św. Jana Pawła II.

Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami:

Z naszym tragicznym doświadczeniem, a równocześnie z tym wielkim dziełem, jakiego Polacy dokonali w moim Gdańsku, Wrocławiu, oczywiście Warszawie, mamy prawo i obowiązek powiedzieć, że dacie radę, że to nie jest koniec świata. (...) Dla mnie też jest rzeczą bardzo ważną, żebyśmy wszyscy - szczególnie jak patrzę na niektóre komentarze, także u nas w kraju - dokładnie w takim momencie, jak ten dramat paryski, pokazywali raczej jak najlepsze uczucia wobec siebie, raczej solidarności i wsparcia niż takiego politycznego jazgotu. Na tym też mi zależało, żeby głos z Polski był głosem czytelnej, pełnej solidarności z Francuzami.

"Wszyscy przeżywamy chwile ogromnego smutku. Lista 'Renesansu' jest zrozumiałym elementem tej chwili jedności narodowej. Dlatego zawieszamy kampanię do odwołania" - napisała Loiseau na swoim koncie na Twitterze.

Założona w kwietniu 2016 r. przez Macrona rządząca centrowa i liberalna partia La Republique En Marche (LREM) wystawiła kandydatów do wyborów w europarlamencie na liście pod nazwą "Renesans".

Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego (PE) prezydenta Francji Emmanuela Macrona została zawieszona w związku z poniedziałkowym pożarem katedry Notre Dame w Paryżu - poinformowała we wtorek Nathalie Loiseau, która stoi na czele tej kampanii.

Rzecznik paryskiej straży pożarnej Gabriel Plus o szczegółach akcji: potężny ogień bardzo szybko rozprzestrzenił się na całym dachu na powierzchni około 1000 metrów kwadratowych. Do dzisiejszego ranka chodziło o to, żeby strażacy ochronili dwie dzwonnice, Północną i Południową, żeby mieć pewność, że wieże nie zostały naruszone. Teraz chodzi o monitorowanie struktur, ich ruchów i wygaszanie pozostałych ognisk. Część sklepienia zawaliła się w nawie głównej, na miejscu wciąż zaangażowanych jest 100 strażaków. Tak pozostanie przez cały dzień.

Mer Paryża Anne Hidalgo: Merostwo wyasygnuje z budżetu miasta 50 mln euro na odbudowę katedry. Poza tym zaproponuję prezydentowi Macronowi zorganizowanie wspólnie w nadchodzących tygodniach dużej międzynarodowej konferencji darczyńców, która może odbyć się w ratuszu.

Strażacy: Pożar całkowicie ugaszony, teraz faza ekspertyz. Strażacy walczyli z płomieniami ponad dziewięć godzin; podczas gaszenia dwóch policjantów i jeden strażak zostało lekko rannych.

Prezydent Andrzej Duda w depeszy do prezydenta Francji: W związku z tragicznym pożarem katedry Notre Dame łączymy się duchowo ze wszystkimi obywatelkami i obywatelami Francji, których dotknął ten drama. Polska jest gotowa wziąć udział w odbudowie katedry Notre Dame.

Paryscy strażacy pokazali zdjęcia z brawurowej akcji gaśniczej.

Według nieoficjalnych informacji, rozeta północna (La Rosace Nord) z 1250 r. nie została zniszczona w pożarze.

- Myślę, że wszyscy powinniśmy się włączyć w odbudowę katedry. To jest część nie tylko francuskiej, ale naszej europejskiej tożsamości kulturowej - powiedział Bogusław Liberadzki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, w rozmowie z Agnieszką Maj z Interii. Więcej >>> TUTAJ.

Pod koniec ubiegłego tygodnia z dachu katedry Notre-Dame zdjęto miedziane posągi przedstawiające 12 apostołów. Monumenty miały zostać odrestaurowane. Dzięki temu nie ucierpiały w pożodze.

Podczas pożaru paryżanie i turyści modlili się na ulicach miasta o ocalenie katedry.

Papież Franciszek zapewnił Francję, francuskich katolików i paryżan o swoich modlitwach. Poinformował o tym w krótkiej nocie dyrektor watykańskiego Biura Prasowego Alessandro Gisotti.

Pożar katedry Notre Dame nie schodzi z czołówek mediów na całym świecie. - Wraz z pożarem, który strawił słynną katedrę Notre Dame, Paryż stracił kawałek swojej duszy - ocenia we wtorek "Washington Post". "Financial Times" pisze zaś o "kulturowej katastrofie z niewieloma precedensami w czasie pokoju". "New York Times" zwraca uwagę na aspekt polityczny zdarzenia, pisząc, że pożar pokrzyżował plany prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który w poniedziałek wieczorem zamierzał wygłosić ważne przemówienie o próbie pojednania kraju po miesiącach protestów, organizowanych przez ruch "żółtych kamizelek".

Polska Misja Katolicka we Francji dla IAR: kopia Ikony Jasnogórskiej w katedrze Notre Dame nie została uszkodzona.

Donald Tusk dodaje otuchy Francuzom i apeluje do państw członkowskich Unii Europejskiej.

"Chciałbym przekazać słowa pociechy i solidarności z narodem francuskim, także jako obywatel Gdańska, [miasta] które było zniszczone i spalone w 90 procentach, a później odbudowane. Wy także odbudujecie Waszą katedrę. Ze Strasburga, francuskiej stolicy Europy, wzywam wszystkie 28 państw członkowskich, by wzięły udział w tym zadaniu" - napisał przewodniczący Rady Europejskiej.

- Ogień jest pod kontrolą, ale nie został całkowicie ugaszony. Niebezpieczeństwo zostało zażegnane, pozostaje kwestia tego, jak konstrukcja wytrzyma bardzo poważny pożar, który miał miejsce tej nocy - oświadczył francuski wiceminister.

- Tak rozległy pożar ma wpływ na struktury. Musimy sprawdzić, czy są one wciąż stabilne, żeby umożliwić naszym ludziom ponowne wejście do środka. Z dużą odwagą zrobili to wczoraj w wieżach, próbując przeciwdziałać katastrofie od wewnątrz i zapobiec ich zawaleniu się. Bez tego działania z narażeniem życia bez wątpienia wieże zawaliłyby się - powiedział Nunez.

Przyczyna poniedziałkowego pożaru w paryskiej katedrze Notre Dame wciąż nie jest znana, władze kontynuują śledztwo w tej sprawie - powiedział we wtorek rano dziennikarzom przed świątynią wiceminister spraw wewnętrznych Francji Laurent Nunez.

Wicepremier Beata Szydło: Będziemy się chcieli włączyć się w odbudowę Notre Dame >>> WIĘCEJ TUTAJ.

Associated Press pisze o spontanicznym, improwizowanym akcie wspólnoty Paryżan i odwiedzających stolicę Francji turystów, którzy w poniedziałek zebrali się, by modlić się za Notre Dame, gdy ogień szybko rozprzestrzeniał się na dachu katedry. Niektórzy klękali, niektórzy składali ręce, by cicho wznosić modlitwy, inni śpiewali ze wzrokiem utkwionym w niebo, które zmieniało kolor z niebieskiego na żółty i pomarańczowy- relacjonuje AP.

Media ostrzegają przed rozpowszechnianiem alarmistycznych bilansów zniszczeń, masowo pojawiających się na portalach społecznościowych. Wśród nich była informacja o stracie trzech, uznawanych za arcydzieła, rozet katedry. Jak się wydaje mogły one zostać uszkodzone, ale nie zniszczone.

Szczegóły dotyczące zniszczeń w katedrze: Strażacy podali, że nic nie pozostało z dębowego obelkowania dachu świątyni. Ukończone w XIII wieku zwane było "lasem Notre Dame", gdyż do jego budowy użyto  1300 dębów. Przez osiem wieków istnienia do wczoraj w żaden sposób nie ucierpiało. Natomiast wieża, która zwaliła się w płomieniach, była dziełem słynnego architekta Eugene'a Viollet-le-Duca. Postawiona w 1850 r. zastąpiła dwie oryginalne wieże, rozebrane pod koniec XVII w.

Notre Dame to ikoniczna katedra, poznajcie jej historię:

Polscy hierarchowie reagują na wydarzenia w Paryżu. "Na naszych oczach ginie religijne i kulturalne dziedzictwo Europy i świata" - napisał przewodniczący episkopatu, abp Stanisław Gądecki. "Ta płonąca katedra to symbol płonącej Europy" - uważa kardynał Stanisław Dziwisz. Więcej >>>TUTAJ.

Jak poinformowała mer Paryża Anne Hidalgo, z pożaru udało się uratować szereg dzieł sztuki i przedmiotów sakralnych. Wśród nich jest Korona Cierniowa i tunika św. Ludwika.

Uważana za najbogatszą w kręgach francuskiego biznesu rodzina Pinault ogłosiła, że przeznaczyła 100 mln euro na odbudowę paryskiej katedry. Więcej na ten temat >>> TUTAJ.

Tak wyglądał moment zawalenia się iglicy.

Z pożarem walczyło ponad 400 strażaków, którzy wykorzystywali 18 kilkudziesięciometrowych węży gaśniczych i podnośniki.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę katedry. "Paryska Notre Dame to nasza historia, nasza literatura, nasz świat wyobrażony. To miejsce, w którym każdy z nas przeżył swe najważniejsze chwile" - oświadczył w wystąpieniu w poniedziałek późnym wieczorem. 

"Notre Dame nie może umrzeć" - podkreśla we wtorek włoska prasa. W komentarzach po pożarze katedry w Paryżu gazety piszą, że stolica Francji została "trafiona w samo serce", a świat jest wstrząśnięty. "Corriere della Sera" zauważa: "To, co płonie w telewizji i na ekranach smartfonów to drewno i metale; to nie jest Notre Dame. Mogą zawalić się kamienne bloki, które zostaną odbudowane; nie może umrzeć symbol, wiara, naród".  "Kiedy lud nie wie już, kim jest, gdy kraj nie zna już swej misji w historii, kiedy pradawny naród wątpi w swą rolę w świecie, także tragedia może służyć temu, by nim wstrząsnąć" - stwierdza autor komentarza w największej włoskiej gazecie.

Pożar, który o godz. 18.50 w poniedziałek wybuchł w katedrze Notre Dame, został ugaszony we wtorek przed godzina 4 nad ranem - podał dziennik "Le Figaro" powołując się na źródła w straży pożarnej. Mimo że nie ma już śladu płomieni, strażacy są nadal w pogotowiu.

Paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania zniszczenia katedry Notre Dame w Paryżu. W nocy z poniedziałku na wtorek przesłuchano robotników zaangażowanych w prace remontowe na dachu, gdzie prawdopodobnie zaprószono ogień. Więcej na ten temat

Jak podał serwis AFP powołujący się na źródła w paryskiej straży pożarnej, ogień w płonącej Notre Dame jest "pod kontrolą" i "częściowo został wygaszony".

Odbudowa paryskiej Notre Dame potrwa dziesięciolecia - oświadczył dyrektor Fundacji Dzieł Notre Dame ze Strasbourga. Eric Fischer w rozmowie z agencją AFP zaznaczył, że Francja ma bogate doświadczenie w obszarze renowacji zabytków. Zdaniem Fischera w restaurację katedry włączą się warsztaty rzemieślnicze specjalizujące się w tradycyjnym budownictwie, architekci nadzorujący renowację średniowiecznych katedr, a także sieć regionalnych departamentów do spraw dziedzictwa narodowego. "Przyszłe prace obejmą kamieniarstwo, stolarkę, metaloplastykę oraz armaturę techniczną taką jak elektryka, oświetlenie czy zadaszenie" - zapowiedział Fischer. Dodał, ze w pracach restauracyjnych olbrzymią rolę odegra dokumentacja oraz zachowane szkice budynku.

"Śledzę z niepokojem wiadomości o pożarze niszczącym w tych godzinach katedrę Notre Dame, historyczny skarb, który przez wieki strzegł nadzwyczajne dziedzictwo artystyczne o olbrzymim znaczeniu dla Francji, dla Europy i dla kultury świata" - napisał prezydent Włoch Sergio Mattarella. "W tych dramatycznych godzinach całe Włochy obejmują w uścisku naród francuski ze szczerą przyjaźnią i najgłębszym bólem. Nasze myśli kierujemy ku tym, którzy na wszystkich szczeblach działają na rzecz tego, by ugasić płomienie i zachować w możliwym stopniu ten nadzwyczajny symbol Paryża" - dodał prezydent Mattarella. Zapewnił Macrona o solidarności ze strony wszystkich Włochów.

Francuski miliarder Francois-Henri Pinault zaoferował 100 milionów euro na odbudowę katedry Notre Dame.

Pierwsze zdjęcia z wnętrza katedry

Premier Theresa May skierowała słowa solidarności pod adresem Francji w związku z pożarem katedry Notre Dame będącej jednym z symboli chrześcijaństwa. Przebywająca na urlopie w Walii brytyjska premier zaznaczyła, że "jej myśli są dzisiejszego wieczoru z Francuzami i służbami ratunkowymi, które walczą ze straszliwym pożarem katedry Notre Dame".

Jak podała telewizja Sky News, wcześniej May rozmawiała z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

"Gdańsk solidaryzuje się z Francją i Paryżem, mając w pamięci pożar kościoła św. Katarzyny 13 lat temu w naszym mieście" - napisała z kolei po francusku na Twitterze prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Zapowiadając, że katedra Notre Dame będzie odbudowana, prezydent Francji wskazał, że w dzieło odbudowy będzie zaangażowana społeczność międzynarodowa. "Zaapeluję do niej o rozpoczęcie zbiórki funduszy na odbudowę katedry" - zaznaczył. Jak powiedział, pożar katedry Notre Dame jest "prawdziwie potworną tragedią".

"Paryska Notre Dame to nasza historia, nasza literatura, nasz świat wyobrażony. To miejsce, w którym każdy z nas przeżył swe najważniejsze chwile" - oświadczył prezydent Macron w wystąpieniu w poniedziałek późnym wieczorem. Jak podkreślił, jego słowa są "adresowane do ogółu Francuzów".

Rzecznik katedry Andre Finot powiedział, że w ogniu stanęło całe drewniane wyposażenie i wnętrze katedry spłonie ze szczętem.

Według France 24 niemal wszystko, co było do uratowania, zostało wyniesione z płonącego kościoła. Rektor katedry wymienił najsłynniejsze przechowywane w Notre Dame relikwie: Koronę Cierniową Chrystusa - jedną z najważniejszych relikwii całego chrześcijaństwa, odnalezioną według legendy przez matkę cesarza Konstantyna, św. Helenę, i w V wieku czczoną w Jerozolimie. Korona do Francji trafiła w XIII wieku. Uratowano też tunikę św. Ludwika.

Apokaliptyczny widok

Tak wyglądał pożar z okna samolotu przelatującego nad Paryżem

Straż pożarna przed katedrą

"Uniknęliśmy najgorszego, ale bitwa jeszcze się nie zakończyła" - powiedział prezydent Emmanuel Macron. "Odbudujemy Notre Dame" - zadeklarował.

Francuska prokuratura poinformowała, że śledztwo zostało wszczęte pod kątem "niecelowego zniszczenia" katedry. 

Wiceminister spraw wewnętrznych Laurent Nunez oświadczył, że "intensywność ognia się zmniejszyła". Zaznaczył jednak, by wciąż zachować "daleko posuniętą ostrożność".

Prezydent Emmanuel Macron cały czas jest na miejscu, razem z premierem Edouardem Philippem.

"Dziwny jest ten nasz kraj - tak głęboko zsekularyzowany, tak zdechrystianizowany - który nagle poczuł, jak jego serce ściska się na widok kościoła w płomieniach" - czatamy w komentarzu we wtorkowym wydaniu katolickiego dziennika "La Croix" ("Krzyż").

Paryżanie się modlą

Tak upadła iglica Notre Dame

Arcybiskup metropolita Paryża Michel Aupetit wydał zgodę, aby w paryskich i podparyskich kościołach "zabrzmiały dzwony zapraszające do modlitwy". Tak stało się w wielu świątyniach. Wiele kościołów, które normalnie są zamknięte w nocy, będzie otwartych.  

Wszystko mówiąca okładka jutrzejszego "Le Figaro"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wyraził solidarność z narodem francuskim w związku z pożarem katedry Notre Dame. "Jaki smutny, przerażający widok!" - napisał. Zaznaczył, że trawiona płomieniami katedra Notre Dame jest własnością całej ludzkości. "Była źródłem inspiracji dla tylu pisarzy, malarzy i filozofów. Nawiedzało ją tylu ludzi przybywających tu zewsząd" - podkreślił.

Według informacji, jeden ze strażaków biorących udział w akcji gaszenia Notre Dame jest poważnie ranny.

"Struktura katedry jest uratowana i zachowana" - twierdzą źródła strażackie.

Ciągle nie wiadomo, jakie mogły być przyczyny pożaru. Przypomnijmy jednak, że w katedrze były od kilku dni prowadzone niezbędne prace remontowe. W ubiegłym tygodniu osoby, które były za nie odpowiedzialne, mówiły w telewizji, że bardzo się cieszą, iż jest to możliwe; że to wręcz historyczna chwila. Wtedy były też bardzo konkretne plany, jak dotrzeć do najwyżej położonej iglicy, tej, która spłonęła i się zawaliła. Z bardzo wstępnych i nieoficjalnych informacji wynika, że pożar rozpoczął się na górnych kondygnacjach rusztowania. Paryska prokuratura wszczęła wstępne dochodzenie, nie zdradzając jednak pod jakim kątem sprawdza przyczynę pożaru.

Kolejne zdjęcie z drona

Pożar katedry trwa już cztery godziny. 

Tak wygląda pożar katedry widziany z góry. Zdjęcie zostało zrobione dronem i pokazuje, jak ogromne szkody już wyrządził ogień. Obraz pochodzi z prowizorycznego centrum dowodzenia strażaków.

Fundacja dziedzictwa (La Fondation du patrimoine), niezależna organizacja, powołana do życia w 1996 roku, której celem jest ochrona francuskich zabytków, zapowiedziała uruchomienie od wtorku "narodowej zbiórki" na odbudowę katedry Notre Dame w Paryżu - podaje agencja AFP.

"Najbliższa godzina będzie decydująca dla możliwości opanowania pożaru" - powiedział rzecznik katedry Notre Dame w Paryżu. 

Z kolei strażacy odnieśli się do sugestii prezydenta USA Donalda Trumpa, aby pożar katedry gasić specjalnymi samolotami. Jak wskazali, użycie wody zrzucanej z samolotu mogłoby doprowadzić do zawalenia się, już i tak osłabionej, konstrukcji Notre Dame.

Wciąż przybywa osób, które modlą się przed płonącą katedrą. Na zamieszczonych w mediach społecznościowych filmach widać osoby odmawiające różaniec i śpiewające religijne pieśni. 

Strażacy starają się wynieść z katedry, co się da. Według najnowszych doniesień, ogień widoczny jest też w jednej z dwóch wież. 

Solidarność z Kościołem Francji z powodu pożaru Notre Dame, będącej jednym z symboli Paryża i francuskiej kultury, wyraża Kościół katolicki w Ziemi Świętej - poinformował w poniedziałek jego rzecznik.

"Wyrażamy naszą solidarność z Kościołem Francji w czasie Wielkiego Tygodnia" - podano w komunikacie wydanym w Jerozolimie.

Kościół Katolicki w Ziemi Świętej poinformował także, że modli się, by nie okazało się, że pożar był spowodowany celowym działaniem i aby słynna katedra jak najmniej ucierpiała.

"Dzieła sztuki uratowane, skarbiec z koroną cierniową także"- podał na Twitterze francuski dziennikarz, powołując się na słowa księdza z katedry Notre-Dame.

Ludzie klęczą na ulicach, modląc się o ratunek dla katedry Notre Dame: 

"Nie ma pewności, czy uda nam się zastopować rozprzestrzeniania się ognia w kierunku północnej wieży. Jeżeli ona się zawali, można sobie tylko wyobrazić ogrom zniszczeń" - powiedział AFP jeden z szefów paryskiej straży pożarnej Jean-Claude Gallet. Jak dodał, z pożarem katedry walczy 400 strażaków.

Będący na miejscu wiceszef francuskiego resortu spraw wewnętrznych Laurent Nunez wyraził wątpliwości, czy uda się uratować katedrę. "To nie jest pewne" - ocenił.

Katedra słynęła także z rozet i witraży, uznawanych za arcydzieła "sztuki chrześcijańskiej".

W mediach społecznościowych trwa dyskusja i poszukiwanie informacji na temat zabytków, jakie znajdowały się w katedrze. Wielu komentatorów zastanawia się, czy udało się uratować jedną z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa - koronę cierniową, która była zdeponowana w katedralnym skarbcu. Skarbiec ten mieścił się pod posadzką budowli.                                                   

Najnowsze zdjęcie z pożaru pozostawia niewielkie nadzieje na szybkie ugaszenie ognia. 

Do tragicznego pożaru odniosła się również Stolica Apostolska:

"Stolica Apostolska przyjęła z szokiem i smutkiem wiadomość o strasznym pożarze, który zniszczył katedrę Notre Dame, symbol chrześcijaństwa we Francji i na świecie" - oświadczył watykański rzecznik.

Ze świata płyną liczne głosy żalu. Świadkowie mówią: Paryż został oszpecony. To miasto już nigdy nie będzie takie jak wcześniej.

Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire powiedział, że pożar spowodował w katedrze Notre Dame "kolosalne szkody". Podejmowane są próby ratowania dzieł sztuki i innych bezcennych przedmiotów zgromadzonych wewnątrz.

Według rzecznika katedry płonie całe drewniane wnętrze i zapewne nie uda się go uratować.

Paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru.

Ogień pojawił się przed 19

W średniowiecznej katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną celem uszczelnienia. Prace te wymagają ogromnego rusztowania, ponieważ konstrukcja wznosi się do 100 m wysokości. Według sieci społecznościowych mogło dojść do pożaru rusztowania.

"Trwa pożar Notre Dame" - podała chwilę po pożarze policja i zaleciła opuszczenie okolicy, by ułatwić dojazd karetek i wozów strażackich.

Zdjęcia z sieci społecznościowych pokazują gęste kłęby dymu za fasadą nad skrzyżowaniem nawy głównej z transeptem i buchające płomienie. Tłumy gromadzą się w pobliżu katedry, by obserwować akcję strażaków. 

Renowacja iglicy kosztująca 6 mln euro miała zostać ukończona w 2022 r. Słynna katedra podczas rewolucji francuskiej uległa zniszczeniom i splądrowaniu. W XIX wieku prace rekonstrukcyjne trwały 25 lat.

Prezydent odwołał ważne przemówienie

Z powodu wielkiego pożaru, który w poniedziałek wybuchł w paryskiej katedrze Notre Dame, odwołano emisję przemówienia prezydenta Emanuela Macrona do narodu, planowaną na wieczór. Prezydent i premier przybyli na wyspę Ile de la Cite, gdzie trwa pożar.

W przemówieniu Macron miał się odnieść do wyników debaty obywatelskiej, zainicjowanej w reakcji na protest "żółtych kamizelek". Nie wiadomo na razie, kiedy jego nagrane już przemówienie zostanie nadane. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje