Reklama

Reklama

Portugalia: Nie żyje były prezydent Jorge Sampaio. Kondolencje od Andrzeja Dudy

​Rząd Portugalii ogłosił trzydniową żałobę narodową w związku ze śmiercią byłego prezydenta tego kraju Jorge Sampaio. Socjalistyczny polityk sprawował urząd głowy państwa w latach 1996-2006. Z jego inicjatywy powstał format spotkań europejskich szefów państw, zwany Grupą Arraiolos. "Jestem głęboko zasmucony śmiercią byłego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio, wybitnego męża stanu i obrońcy praw człowieka" - napisał prezydent RP Andrzej Duda.

Jorge Sampaio, który zmarł w piątek wskutek niewydolności oddechowej, w przeszłości pełnił m.in. urząd burmistrza Lizbony oraz sekretarza generalnego portugalskiej Partii Socjalistycznej. Po odejściu z urzędu prezydenta Portugalii został specjalnym wysłannikiem, a następnie wysokim przedstawicielem sekretarza generalnego ONZ.

Andrzej Duda: Sampaio był wielkim Europejczykiem

Z inicjatywy Sampaio w 2003 r., w portugalskiej miejscowości Arraiolos, zwołano spotkanie z udziałem prezydentów Portugalii, Polski, Niemiec, Finlandii, Węgier i Łotwy. Z czasem inicjatywa ta przerodziła się w cykliczne nieformalne spotkania przedstawicieli władz kilkunastu państw Unii Europejskiej.

Reklama

Smutek z powodu śmierci Sampaio wyraził w piątek na Twitterze polski prezydent Andrzej Duda. "Jestem głęboko zasmucony śmiercią byłego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio, wybitnego męża stanu i obrońcy praw człowieka, wielkiego Europejczyka" - napisał w piątkowy wieczór na Twitterze.

W dniach 14-15 września polski przywódca odwiedzi Rzym, gdzie weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos. Tematami rozmów będzie przyszłość Unii Europejskiej "jako globalnego gracza". W opinii Andrzeja Dudy, organ, który założył Jorge Sampaio, "uczynił jego spuściznę nieśmiertelną".

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje