Reklama

Reklama

Polskie obywatelstwo na sprzedaż

W Polsce mieszkają dziesiątki, a być może nawet setki Rosjan oraz przybyszów z innych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, którzy bezprawnie i nielegalnie zdobyli polskie obywatelstwo.

Mogli je na przykład kupić w jednej z petersburskich firm. Rosyjski korespondent RMF dotarł do firmy, która oferuje pomoc w zdobyciu polskiego obywatelstwa. Pracownicy biura "Srebrny świat" prowadzonego przez Leonida Szejngezichta, adwokata z Petersburga, zapewniają, że za 65 tysięcy euro są gotowi załatwić potrzebne dokumenty.

Reklama

- Szukamy dokumentów potwierdzających polskie korzenie i tego, że ludzie byli deportowani z Polski, a ich przodkowie umarli w azjatyckiej części ZSRR jak to zapisano w polskiej ustawie - tłumaczy szef biura adwokackiego Leonid Szejngezicht.

Ale jak przekonał się korespondent RMF wcale nie trzeba mieć polskich korzeni. "Srebrny świat" za łapówkę jest bowiem gotów uzyskać w rosyjskim sądzie decyzję, że jest się nieślubnym dzieckiem polskich rodziców. Potencjalnych rodziców biuro najpierw odszukuje w archiwach represjonowanych osób polskiego pochodzenia. Posłuchaj relacji Andrzeja Zauchy:

Dowiedz się więcej na temat: polskie obywatelstwo | obywatelstwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama