Reklama

Reklama

​Polska na 48. miejscu prestiżowego rankingu. To spadek o 8 pozycji

Tygodnik "The Economist" opublikował raport o stanie demokracji na świecie za 2015 rok. Polska znalazła się na 48. miejscu, notując spadek o 8 pozycji względem badania z roku 2014.

Raport został przygotowany przez zespół ekspertów z Economist Intelligence Unit. Wynika z niego, że kondycja polskiej demokracji jest gorsza niż w 2014 roku, kiedy to Polska znajdowała się o osiem pozycji wyżej. "The Economist" ocenia, że w 2015 roku, polskie standardy demokratyczne uległy pogorszeniu, co plasuje nas niżej niż takie państwa jak RPA, czy Trynidad i Tobago.

Eksperci z Economist Intelligence Unit wskazują także powody, dla których Polska znalazła się dopiero na 48. miejscu rankingu. Zdaniem badaczy, rząd Polski wydaje się podążać za przykładem Węgier, a prędkość wprowadzania zmian dotyczących mediów publicznych i Trybunału Konstytucyjnego niepokoi europejskich obserwatorów.

Reklama

Eksperci krytykują także nieprzychylne stanowisko Polski względem integracji europejskiej i przyjmowania uchodźców.

Wskaźnik Demokracji tygodnika "The Economist" to badanie opisujące stan demokracji w 167 krajach świata. Wskaźnik demokracji opracowany jest na podstawie 60 wskaźników pogrupowanych w pięciu różnych kategoriach: proces wyborczy i pluralizm, swobody obywatelskie, funkcjonowanie administracji publicznej, partycypacja polityczna oraz kultura polityczna.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje