Reklama

Reklama

"Polityka nie stoi za atakami na Ukrainie". Sześć hipotez śledczych

Za zamachami w Dniepropietrowsku na Ukrainie nie stoi polityka. Ataki mają raczej kryminalny charakter - uważa Wasilij Farinnik z ukraińskiego MSW. We wczorajszej serii wybuchów rannych zostało 29 osób, w tym 10 dzieci. W szpitalach wciąż przebywa 22 poszkodowanych.

"Prawdopodobnie w Dniepropietrowsku nie mamy do czynienia z klasycznym zamachem terrorystycznym i z terrorystami, którzy z powodów politycznych chcieli zabić czy wystraszyć jak najwięcej ludzi" - piszą ukraińskie media. Bardzo mocno podkreślany jest wątek wojny klanów o przejęcie kontroli nad miastem.

Reklama

Chodzi o wojnę dwóch grup przestępczych: tatarskiej i żydowskiej, która wybuchła po zabójstwie Gienadija Akselroda właściciela bankowej grupy Privat. Destabilizacja sytuacji w mieście miałaby spowodować zmianę stref wpływów i tamtejszej władzy.

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Ihor Kalinin, ujawnił że siedem miesięcy temu w Dniepropietrowsku doszło do podobnego zdarzenia. Wówczas bomba, która także wybuchła w koszu na śmieci, zabiła mężczyznę. Po analizie składu bomb może się okazać, że konstruowała je ta sama osoba.

Chęć skompromitowania władz Ukrainy?

Jest także hipoteza mówiąca o chęci skompromitowania obecnych władz Ukrainy. Tu niektórzy wskazują na rosyjski ślad - prezydenta Wiktora Janukowycza nie zaproszono nawet na zaprzysiężenie Władimira Putina i Rosja jest z niego niezadowolona, bo wiele obiecuje, a mało robi; co więcej, podpisał plan współpracy z NATO.

Mówi się także o wersji sugerującej, że to władza stoi za zamachami. To wariant znany na wschodzie, a stosowany do zastraszenia społeczeństwa i odwrócenia uwagi od realnych problemów.

Wiadomo, że śledczy rozpatrują sześć hipotez wersji zamachu w Dniepropietrowsku. Jakie? Nie ujawniono. Wszystkie, o których piszą media, to spekulacje.

Wiadomo jednak, że nie potwierdziła się informacja, iż bomby detonowano zdalnie przy użyciu telefonu komórkowego.

Bomby ukryte w koszach na śmieci

Prymitywnej konstrukcji bomby podłożono w koszach na śmieci wzdłuż jednej z linii tramwajowych.

Do wybuchów doszło w zatłoczonych punktach miasta w odstępie kilkudziesięciu minut. Jak podały ukraińskie władze, ucierpiało 29 osób, w tym dziewięcioro dzieci. Najciężej ranni zostali przewiezieni do szpitali. Według polskiej ambasady, wśród poszkodowanych nie ma Polaków.

Do pierwszego wybuchu doszło na przystanku tramwajowym niedaleko opery, bomba była ukryta w koszu na śmieci. Wybuchła, gdy na przystanek podjechał tramwaj pełen ludzi. Fala uderzeniowa wybiła szyby w oknach pobliskich budynków. Do drugiej eksplozji doszło w okolicach dworca kolejowego, tam również ukryto bombę w koszu na śmieci. Do kolejnych wybuchów doszło na przystanku tramwajowym i w parku.

Po serii eksplozji milicja zablokowała ruch w centrum Dniepropietrowska, a funkcjonariusze przeszukiwali ludzi z plecakami.

Po południu saperzy odnaleźli w centrum miasta kolejny - piąty - ładunek. Podejrzaną paczkę znaleziono na jednej z głównych ulic miasta - Prospekcie Prawdy. Saperzy zdetonowali ją, na szczęście nikt nie ucierpiał.

Eksperci twierdzą, że wszystkie ładunki były tego samego typu. Skonstruowano je z tej samej substancji wybuchowej, bez skorupy. Nie zastosowano w nich żadnych elementów - metalowych kulek, gwoździ, co miałoby zwiększać siłę wybuchu.

Dowiedz się więcej na temat: hipoteza | Ukraina | polityka | wybuchy | zamachy | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje