Reklama

Reklama

Pogarsza się sytuacja na lotnisku w Kabulu. W. Brytania i USA zaalarmowały obywateli

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone ostrzegają swoich obywateli, by nie podróżowali na międzynarodowe lotnisko Hamida Karzaja w Kabulu. Obywatelom, którzy już tam są zaleca się jego natychmiastowe opuszczenie. Istnieje "ciągłe i wysokie zagrożenie atakiem terrorystycznym", a poruszanie się po drogach jest "niezwykle niebezpieczne".

Amerykanom znajdującym się już w Abbey Gate, East Gate i North Gate doradzono natychmiastowe opuszczenie lotniska. W ostrzeżeniu zamieszczonym na stronie internetowej ambasady nie podano powodu jego wydania.

Alert ukazał się po ostrzeżeniu prezydenta USA Joe Bidena i innych urzędników administracji o zagrożeniu ze strony Państwa Islamskiego dla operacji ewakuacyjnej.

W ostrzeżeniu przypomina się Amerykanom, aby "byli zawsze świadomi swojego otoczenia, zwłaszcza w dużym tłumie".

Więcej szczegółów przedstawiają brytyjskie władze. W zaktualizowanych wytycznych MSZ zaleciło także, aby wszyscy, którzy znajdują się na terenie lotniska "oddalili się w bezpieczne miejsce i czekali na dalsze wskazówki". Jak napisano, istnieje "ciągłe i wysokie zagrożenie atakiem terrorystycznym", podróżowanie drogami jest "niezwykle niebezpieczne" i są doniesienia o "złym traktowaniu" ludzi zmierzających w stronę na lotniska.

Reklama

Lotnisko w Kabulu. "Bardzo wysokie ryzyko ataku terrorystycznego"

W środę po południu stacja Sky News podała, powołując się na wysokie rangą brytyjskie źródło, że istnieje "bardzo wysokie ryzyko ataku terrorystycznego" w czasie operacji ewakuacyjnej prowadzonej na lotnisku w Kabulu przez USA, Wielką Brytanię i inne państwa zachodnie. Według tego źródła, największe zaniepokojenie budzi afgańska filia Państwa Islamskiego o nazwie Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (ISIS-K). 

Przed wjazdem na lotnisko w Kabulu wciąż tłoczą się ludzie mimo ostrzeżeń o zagrożeniu terrorystycznym i wezwań do rozejścia się - informuje w czwartek Agencja Reutera. Według źródeł agencji na lotnisko wciąż próbuje się dostać ok. 1500 osób z paszportami lub wizami USA.

Według anonimowego dyplomaty, który rozmawiał z Reuterem, na lotnisko próbuje się przedostać ok. 1500 zdesperowanych osób, są to amerykańscy obywatele i osoby z ważnymi wizami tego kraju. Urzędnik dodał, że ewakuacja zwolniła w środę, ale w czwartek jej tempo przyspieszy.

Ostatni moment na ewakuację

Prowadzona przez państwa zachodnie operacja ewakuowania z Afganistanu ich obywateli oraz afgańskich współpracowników ich wojsk ma się zakończyć do 31 sierpnia. 

CZYTAJ: Bill Clinton jest ciężko chory? Zdjęcia prezydenta poruszyły świat

W Kabulu prowadzi ją obecnie ponad 1000 brytyjskich żołnierzy. Brytyjskie ministerstwo obrony podało w środę, że do tej pory brytyjskimi samolotami ewakuowano ponad 11 tys. osób. W środę brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab mówił też, że niemal wszyscy obywatele Wielkiej Brytanii, którzy nie mają równocześnie afgańskiego obywatelstwa, zostali już ewakuowani z Afganistanu.Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje