Reklama

Reklama

Podróż Kamali Harris opóźniona z powodu "syndromu hawańskiego"

Wiceprezydent USA Kamala Harris przyleciała we wtorek do Wietnamu. Podróż z Singapuru została jednak opóźniona o kilka godzin. Amerykańska ambasada w Hanoi poinformowała, że stało się tak z powodu "możliwego, będącego anomalią incydentu zdrowotnego". Agencja AP przypomina, że władze USA określają w ten sposób "syndrom hawański".

Podróż wiceprezydent do Hanoi została opóźniona o ponad trzy godziny, a jej główna rzeczniczka Symone Sanders odmówiła wyjaśnień w tej sprawie.

Po wylocie Harris ambasada USA w Hanoi wydała oświadczenie, w którym wyjaśniła, że doszło do opóźnienia, ponieważ "wiceprezydent została poinformowana o niedawnym, możliwym i będącym anomalią incydencie zdrowotnym w Hanoi w Wietnamie. Po starannej ocenie sytuacji podjęto decyzję o kontynuowaniu podróży".

"Syndrom hawański"

"Syndrom hawański" przejawia się zawrotami głowy, nudnościami, migreną i zanikami pamięci, a po raz pierwszy odnotowany został wśród dyplomatów USA w Hawanie w 2016 roku. Mimo że od tego czasu skarżyło się na niego ponad 100 amerykańskich dyplomatów i ich rodzin m.in. na placówkach w Chinach, Rosji, Austrii, Niemczech, a także w samych USA, powód występowania przypadłości nie jest wyjaśniony.

Reklama

Wcześniej we wtorek Harris ogłosiła w Singapurze, że Stany Zjednoczone zaproponowały, że zorganizują forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w 2023 roku. Ma to podkreślić, jak silne więzy łączą gospodarkę USA z krajami tego regionu.

W Wietnamie Harris pozostanie do 26 sierpnia.

Ewakuacja dyplomatów

We wtorek amerykańska telewizja NBC poinformowała, że co najmniej dwóch amerykańskich dyplomatów będzie ewakuowanych z Hanoi z powodów medycznych, po wystąpieniu u nich "syndromu hawańskiego" w czasie weekendu, tuż przed przyjazdem do Wietnamu wiceprezydent USA Kamali Harris.

Personel amerykańskiej ambasady w Hanoi poinformował, że pojawiły się dziwne dźwięki - napisał na Twitterze reporter NBC Josh Lederman.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje