Reklama

Reklama

Podano przyczynę katastrofy samolotu w Kolumbii

Szereg błędów ludzkich doprowadził do katastrofy samolotu pasażerskiego British Aerospace 146, który w listopadzie rozbił się Kolumbii - poinformowały w poniedziałek służby ds. lotnictwa. Zginęło wówczas 71 osób, w tym członkowie brazylijskiej drużyny piłkarskiej.

Kolumbijskie służby ds. lotnictwa cywilnego podały, że plan lotu statku powietrznego, wyczarterowanego przez firmę LaMia, nie spełniał międzynarodowych standardów. Wśród błędów eksperci wymienili zezwolenie maszynie na start pomimo ilości paliwa niepozwalającej na odbycie bezpiecznego lotu, jak również niepodjęcie decyzji o lądowaniu, by uzupełnić zbiorniki z paliwem. Wykluczono, jakoby przyczyną katastrofy był sabotaż czy problemy mechaniczne.

"Ani firma, która wyczarterowała samolot, ani kolumbijskie władze nie powinny były zezwolić na start maszyny" - podkreślił Freddy Bonilla z urzędu lotnictwa cywilnego Kolumbii, dodając, że najnowsze ustalenia ws. przyczyn katastrofy opierają się na nagraniach z czarnych skrzynek i innych dowodach.

Reklama

Początkowo służby ds. lotnictwa podawały, że przyczyną katastrofy było wyczerpanie się paliwa. Według nagrania z wieży kontrolnej, które wyciekło do kolumbijskich mediów krótko po katastrofie, pilot miał kilkakrotnie prosić o zgodę na lądowanie z powodu "kompletnej awarii elektryki" i braku paliwa.

Zginęło 71 z 77 osób na pokładzie

Samolot wystartował z lotniska w Sao Paulo w Brazylii 28 listopada i miał międzylądowanie w Santa Cruz w Boliwii. Według planu miał zakończyć lot w Medellin.

W katastrofie, do której doszło najprawdopodobniej przed północą czasu lokalnego, zginęło 71 osób na 77 obecnych na pokładzie. Wśród pasażerów byli m.in. zawodnicy pierwszoligowej drużyny piłkarskiej Chapecoense z Brazylii, którzy lecieli do Kolumbii.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje