Reklama

Reklama

Po wygranej Trumpa Kuba ogłasza manewry wojskowe

Rząd Kuby zapowiedział w środę przeprowadzenie w dniach 16-18 listopada manewrów w celu "przygotowania wojska i ludności do stawienia czoła różnym działaniom nieprzyjaciela".

Dziennik rządowy "Granma", publikując komunikat w tej sprawie pod wielkim nagłówkiem na pierwszej stronie, uzasadnia "strategiczną potrzebę" przeprowadzenia ćwiczeń w ramach "przygotowań kraju do obrony". 

Reklama

"Mają one za cel przygotowanie organów kierowniczych i dowództwa różnych struktur obrony narodowej i terytorialnej do pełnienia ich funkcji, umocnienie obronności kraju oraz przygotowanie wojsk i ludności do stawienia czoła wszelkim działaniom nieprzyjaciela" - czytamy w komunikacie.

Na Kubie od trzech lat nie było tego rodzaju ćwiczeń wojskowych. Ostatnie - pod kryptonimem "Bastion 2013" - odbyły się na rok przed tym, jak rozpoczęła się odwilż w stosunkach między Kubą a Stanami Zjednoczonymi.

Obecne ćwiczenia zarządzono niezwłocznie po tym, jak na prezydenta Stanów Zjednoczonych został wybrany Republikanin Donald Trump jawnie niechętny zbliżeniu USA-Kuba.

Przed 2013 r. podobne, jak obecnie zapowiadane ćwiczenia wojskowe odbyły się na Kubie w roku 1980, 1986, 2004 i 2009. Prowincja Guantanamo na wschodnim krańcu wyspy, gdzie znajduje się baza morska USA, została wyłączona z manewrów, aby - jak uzasadniają władze - ludność mogła nadal koncentrować się na usuwaniu skutków huraganu Matthew, który wyrządził tam na początku października znaczne szkody.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne