Reklama

Reklama

Pierwszy w Europie komercyjny lot dla amatorów nieważkości

Będąca filią francuskiej państwowej agencji kosmicznej CNES firma Novespace przeprowadziła w piątek pierwszy w Europie komercyjny lot dla amatorów chwilowego przenoszenia się w stan nieważkości.

W locie wzięło udział 28 płatnych pasażerów. Specjalnie przystosowany samolot Airbus A300 Zero-G wystartował z Bordeaux, osiągając najpierw nad Atlantykiem wysokość 6 tys. metrów, a następnie wznosząc się i nurkując na poprzedni pułap po stromej paraboli. Manewr ten wykonał piętnastokrotnie, za każdym razem dając osobom wewnątrz możliwość swobodnego dryfowania w przestrzeni przez około 15 do 20 sekund. Powrót na lotnisko nastąpił po dwóch i pół godzinach.

Reklama

Loty tego rodzaju wykonuje się od dziesięcioleci w ramach treningu kosmonautów. Novespace chce co roku trzykrotnie udostępniać A-330 Zero-G komercyjnym pasażerom. Będzie ich za każdym razem 28, gdyż pozostałe miejsca w 40-osobowej ładowni są do wyłącznej dyspozycji personelu CNES. Cenę biletów ustalono na 6 tys. euro, a zapełnienie rezerwacji na pierwszy lot trwało zaledwie kilka godzin.

Dowiedz się więcej na temat: loty | Francja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje