Reklama

Reklama

Pierwszy przypadek ptasiej grypy H7N9 w Pekinie

W Pekinie odnotowano pierwszy przypadek zarażenia się wirusem ptasiej grypy H7N9. Zachorowała 7-letnia dziewczynka - podała w sobotę chińska agencja prasowa Xinhua. Większość wcześniejszych przypadków odnotowywano w Szanghaju i innych pobliskich miastach.

Zarażona dziewczynka jest córką sprzedawców drobiu i najpewniej miała kontakt z ptactwem.

Dziecko trafiło do szpitala w czwartek, po pojawieniu się pierwszych objawów grypy: gorączki, kaszlu, bólu gardła i bólu głowy. Obecnie stan 7-latki jest stabilny. W piątek badania potwierdziły, że jest zarażona wirusem H7N9.

Reklama

Jej rodzice zostali objęci kwarantanną; na razie nie wykazują symptomów choroby.

Nowy wirus ptasiej grypy H7N9, który wcześniej nie przenosił się na ludzi, został wykryty w Szanghaju, a następnie w pobliskich prowincjach Czeciang, Ciangsu i Anhuej na wschodzie kraju. Dotychczas potwierdzono zarażenie 44 osób, z których 11 zmarło.

Przygotowywaliśmy się na pojawienie się choroby w stolicy od kiedy w Szanghaju odnotowano pierwsze przypadki - powiedział dr Cheng Jun, który jest dyrektorem znanego szpitala Ditan w stolicy. To do tej kliniki trafiła zarażona 7-latka.

Pekin, zamieszkany przez ponad 20 mln ludzi i położony na północnym wschodzie Chin, jest oddalony o ponad tysiąc kilometrów od Szanghaju.

W ramach walki z rozprzestrzenianiem się wirusa w obu metropoliach zamknięto targi, na których handlowano żywym drobiem. W Szanghaju oraz innych miastach wybito kilkadziesiąt tysięcy sztuk drobiu, a kilkaset osób mających bliski kontakt z zarażonymi ludźmi poddano ścisłej obserwacji.

Przypuszcza się, że ludzie zarazili się wirusem przez bezpośredni kontakt z przenoszącymi go ptakami. Nie stwierdzono przypadków przeniesienia się wirusa z człowieka na człowieka.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uspokaja, że przypadki zarażenia się ludzi wirusem ptasiej grypy H7N9 stwierdzone w Chinach są nieliczne i nie stanowią powodu do paniki.

Wirus H7N9 różni się od najbardziej popularnego wirusa ptasiej grypy H5N1 tym, że jest trudniejszy do wykrycia. Ptaki mogą być nosicielami wirusa H7N9, ale nie wykazywać objawów choroby.

WHO poinformowała, że od 2003 roku, gdy wirusa ptasiej grypy wykryto po raz pierwszy, na świecie zmarło z jego powodu 360 osób. Wirus H5N1 przenosi się ze zwierząt na ludzi, ale naukowcy obawiają się zmutowanego szczepu, który mógłby przenosić się z człowieka na człowieka i ewentualnie doprowadzić do pandemii.

Dowiedz się więcej na temat: wirus

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne