Reklama

Reklama

Pierwsza w historii kobieta na czele dowództwa północnego w armii USA

Generał Lori Robinson, pierwsza kobieta w historii obejmie dowództwo grupy Północ w siłach zbrojnych USA. Będzie odpowiadać za obronę przed atakami z lądu, powietrza i morza kontynentu północnoamerykańskiego. Poinformował o tym w piątek minister obrony Ash Carter.

Generał Lori Robinson - jedna z dwóch kobiet mogących pochwalić się najwyższymi "czterogwiazdkowymi" stopniami generalskimi w siłach powietrznych USA - objęła również Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej(NORAD) odpowiadające m.in. za obronę przeciwlotniczą USA oraz Kanady.

Utworzone w 2002 r. po ataku na World Trade Centre w Nowym Jorku w 2001 r., Dowództwo Grupy Północ (USNORTHCOM)jest jednym z dziewięciu dowództw podlegających Departamentowi Obrony, które obejmują różne obszary globu. Ze względu na zadania związane z obroną terytorium północnoamerykańskiego (Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk i Puerto Rico) dowództwo grupy Północ to jest uważane za kluczowe, a pozycja jego dowódcy cieszy się wysokim prestiżem.

Reklama

"Wybór był oczywisty i jasny dla wszystkich"

- Wybór był oczywisty i jasny dla wszystkich - powiedział sekretarz obrony Ash Carter podczas ceremonii, która obyła się w piątek w siedzibie NORAD, w bazie lotniczej w Peterson. Zaznaczył w swym wystąpieniu, że nowa dowódczyni ma ogromne doświadczenie wojskowe i odznacza się "umiejętnością myślenia strategicznego oraz zdolnością do podejmowania w ułamku sekundy kluczowych decyzji".

Eksperci wojskowi podkreślają, że generał Robinson jest przedstawicielką nowego pokolenia kadry dowódczej, która rozumie, że siły powietrzne "odgrywają coraz większą rolę w przestrzeni, gdzie nie da się - jak wcześniej - po prostu latać i walczyć, lecz trzeba brać pod uwagę cyberbezpieczeństwo, obecność dronów i próby kontrolowania przestrzeni kosmicznej".

Jedna z setki najbardziej wpływowych kobiet w 2016 r.

Przypominają też, że 39-letnia Robisnon uznana przez "Time" za jedną z setki najbardziej wpływowych kobiet w 2016 r. podkreślała w trakcie przesłuchań w Senacie USA, które poprzedziły objęcie stanowiska, że "największym zewnętrznym zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA jest Rosja". Obiecała, że będzie "ze szczególną bacznością śledzić działalność skrajnych ekstremistów, którzy wyrośli na rodzimym gruncie - w USA".

Rektor Akademii Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Colorado Springs, Michelle Johnson, która również ma stopień generalski, podkreśliła w trakcie swego wystąpienia w Peterson, że nowo mianowana szefowa USNORTHCOM jest związana z kierowaną przez nią uczelnią rodzinnie. To tam poznała Lori Robinson swego męża, emerytowanego generała Davida Robinsona. Tam również studiowała jej córka, Taryn Ashley Robinson, która zginęła podczas ćwiczeń w 2006 r.

Komentatorzy zwracają uwagę na fakt, że nominacja Holland wpisuje się w politykę resortu obrony USA i jest zgodna z deklaracją ministra obrony USA, Ashtona Cartera z początku grudnia ub.r., w której zapowiedział on, że wszystkie bez wyjątku jednostki, w tym piechota oraz siły specjalne USA, będą otwarte dla pań.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy