Reklama

Reklama

Pasażerski samolot zaginął nad Pacyfikiem

Nad Nową Gwineą zaginął samolot pasażerski indonezyjskich linii lotniczych Trigana. Na pokładzie są 54 osoby, w tym pięcioro dzieci i pięcioro członków załogi. Ze względu na złe warunki atmosferyczne i zapadającą noc, do jutra przerwano poszukiwania. Mieszkańcy jednej z wiosek w dystrykcie Bintang, ok. 24 km od Oksibil, powiadomili władze, że widzieli, jak samolot rozbił się o zbocze górskie.

Samolot wystartował z lotniska Sentani w indonezyjskim mieście Jayapura, leciał do Oksibil, również w Indonezji. Rejs miał trwać 45 minut. O utracie kontaktu z pilotem nad górzystym regionem wyspy Nowa Gwinea indonezyjskie służby informują na twitterze. Potwierdzają to również miejscowe władze.

Reklama

Wiadomo, że lot odbywał się w trudnych warunkach atmosferycznych, niebo było ciemne i zachmurzone, co utrudnia poszukiwania.

Mieszkańcy jednej z wiosek w dystrykcie Bintang, ok. 24 km od Oksibil, powiadomili władze, że widzieli, jak samolot rozbił się o zbocze górskie. Natychmiast wysłano tam ekipy ratownicze, które w poniedziałek o świcie rozpoczną operację poszukiwawczą.

W tym regionie Indonezji samoloty są najpopularniejszym środkiem transportu, gdyż górzystą okolicę pokrywa gęsta dżungla.

W lipcu indonezyjskie władze zapowiedziały przegląd bezpieczeństwa samolotów krajowych linii. To reakcja na katastrofy z ostatnich miesięcy.

W grudniu rozbił się samolot lecący z indonezyjskiego miasta Surabaja do Singapuru. Zginęły 162 osoby. W tym roku rozbił się tam wojskowy samolot transportowy, było ponad sto ofiar śmiertelnych.

Linie Trigana są od 2007 roku na czarnej liście Unii Europejskiej. Są na niej przewoźnicy, objęci zakazem poruszania się w przestrzeni powietrznej państw unijnych ze względu na niskie standardy bezpieczeństwa.

Od 1991 roku, kiedy Trigana zaczęła działalność, samoloty tej indonezyjskiej linii miały 14 poważnych wypadków.

Dowiedz się więcej na temat: samolot

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne