Reklama

Reklama

Parlament nie wybrał prezydenta Albanii z powodu braku kandydata

Albański parlament nie wybrał w środę w pierwszej turze nowego prezydenta z powodu braku kandydata. Rządząca lewicowa koalicja nie wystawiła żadnej kandydatury, chcąc wykazać dobrą wolę wobec centroprawicowej opozycji, bojkotującej od lutego prace parlamentu.

Socjalistyczny rząd premiera Ediego Ramy postanowił nie wystawiać swego kandydata w pierwszej turze, gdyż chce, aby opozycja wróciła do parlamentu i porozumiała się w sprawie kandydata na urząd głowy państwa.

Reklama

"Nie zaproponowaliśmy kandydata, aby wykazać naszą wolę dialogu z opozycją co do wspólnego kandydata wszystkich sił politycznych Albanii" - wyjaśnił w parlamencie jego przewodniczący Ilir Meta.

Druga tura wyborów prezydenckich przewidziana jest na czwartek.

140 deputowanych może wybierać nowego prezydenta maksymalnie do pięciu razy. Kadencja obecnej głowy państwa, Bujara Nishaniego, kończy się 24 lipca. Jeśli parlamentowi nie uda się wybrać jego następcy, w ciągu 45 dni będą musiały odbyć się przedterminowe wybory.

Kandydatów na prezydenta zgłasza co najmniej 20-osobowa grupa deputowanych. Prezydent, sprawujący swój urząd przez pięć lat, pełni jedynie funkcje ceremonialne.

Opozycja domaga się powołania rządu technicznego, który będzie miał za zadanie zorganizowanie 18 czerwca wyborów parlamentarnych.

Życie polityczne w Albanii charakteryzuje się silną nieufnością przeciwstawnych bloków, wzajemnie oskarżających się o korupcję. Wyniki kolejnych wyborów są kontestowane przez przegranych, którzy wyprowadzają swych zwolenników na ulice.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje