Reklama

Reklama

Parlament Finlandii zatwierdził kandydaturę Sanny Marin na premiera

Parlament Finlandii zatwierdził we wtorek kandydaturę socjaldemokratki Sanny Marin na stanowisko premiera tego kraju. Marin musi teraz uzyskać nominację prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto.

Po uzyskaniu prezydenckiej nominacji 34-letnia Marin zostanie najmłodszym premierem w historii Finlandii i jednocześnie najmłodszym na świecie urzędującym obecnie szefem rządu.

Reklama

W głosowaniu 200-osobowego parlamentu 99 posłów była za kandydaturą Marin, a 70 było przeciw.

Marin, obecna wiceprzewodnicząca Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP) i dotychczasowa minister transportu i komunikacji, zastąpi 57-letniego Anttiego Rinnego, lidera SDP, który w ubiegłym tygodniu podał się do dymisji.

"W ciągu czterech lat Finlandia nie stanie się idealna, ale może stać się lepsza ... Chcę zbudować społeczeństwo, w którym każde dziecko może stać się kim chce, gdy dorośnie, w którym każdy człowiek może żyć i zestarzeć się z godnością" - napisała Marin na Twitterze.

Wspierana przez byłego premiera

W wewnętrznych wyborach socjaldemokratów - największego ugrupowania w parlamencie, które wygrało przeprowadzone na wiosnę wybory - Marin pokonała 37-letniego Anttiego Lindtmana, szefa grupy parlamentarnej SDP.

Kandydatura Marin była wspierana przez samego Rinnego, któremu zależało na tym, żeby premierem nie został Lindtman, kojarzony z obozem jego przeciwników w SDP, skupionym wokół 64-letniego europarlamentarzysty Eero Heinaluomy.

Dymisja Rinnego

Bezpośrednim powodem rezygnacji Rinnego była utrata poparcia największego koalicjanta SDP w rządzie - liberalnej partii Centrum Finlandii (KESK).

Koalicję rządową w Finlandii tworzą SDP, KESK, Zielona Unia (VIHR), Związek Lewicowy (VAS) oraz Szwedzka Partia Ludowa w Finlandii (RKP). Łącznie dysponują 117 mandatami w 200-osobowym jednoizbowym parlamencie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje