Reklama

Reklama

Papież Franciszek: Trzeba walczyć z nadużyciami wobec zakonnic

Trzeba walczyć z nadużyciami, także seksualnymi, wobec zakonnic - mówił w piątek papież Franciszek. Podczas spotkania z przedstawicielkami Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Żeńskich Instytutów Zakonnych przyznał, że nadużycia te to poważny problem.

"Wykorzystywanie zakonnic to poważny, ciężki problem. Jestem świadom, także tu w Rzymie, problemów, znam informacje, jakie napływają" - powiedział papież 850 zakonnicom z 80 krajów, z którymi rozmawiał w Auli Pawła VI.

Reklama

"To nie tylko wykorzystywanie seksualne zakonnicy, ale także nadużywanie władzy, sumienia. Musimy z tym walczyć" - podkreślił.

Wskazał następnie, że problemu nadużyć nie można rozwiązać w Kościele "z dnia na dzień". Jest to zdaniem papieża proces, w którym trzeba działać "krok po kroku".

Mówiąc o sprawie nadużyć w Kościele, Franciszek przyznał, że niektóre organizacja "nie były zadowolone" po lutowym szczycie w Watykanie na temat walki z pedofilią i ochrony nieletnich. Niektórzy, stwierdził, mówili, że "nic nie zrobiono".

"Ja ich rozumiem, bo za tym kryje się cierpienie. Powiedziałem, że gdybyśmy powiesili stu księży - sprawców nadużyć na placu Świętego Piotra, wszyscy byliby zadowoleni, ale problem nie zostałby rozwiązany" - podkreślił papież.

Zwracając się do przełożonych zakonnic, Franciszek mówił: "Proszę: służba tak, poddaństwo nie".

Kładł nacisk na to, że kobiety nie zostają zakonnicami po to, by być "służącymi" duchownych. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama