Reklama

Reklama

Papież Franciszek spotkał się z Raulem Castro

Papież Franciszek spotkał się w niedzielę z przywódcą Kuby Raulem Castro. Do godzinnego ściśle prywatnego spotkania doszło na cztery miesiące przed wizytą Franciszka w Hawanie. Castro podziękował papieżowi za to, co zrobił dla poprawy relacji Kuby z USA.

Po wyjściu z Watykanu z prywatnej audiencji Raul Castro powiedział krótko dziennikarzom: Podziękowałem Ojcu Świętemu za jego wkład w zbliżenie między Kubą a Stanami Zjednoczonymi.

Brat obecnego kubańskiego lidera, Fidel Castro spotkał się z Janem Pawłem II w 1996 roku, a następnie podejmował polskiego papieża podczas jego historycznej wizyty na wyspie w 1998 roku. Prawie dwie dekady po tym wydarzeniu i kilka lat po pielgrzymce Benedykta XVI na Kubę, niedawno rozpoczął się nowy rozdział w relacjach Watykanu i Hawany, który doprowadził do odwilży w stosunkach Kuba-USA dzięki mediacjom Stolicy Apostolskiej i osobistemu zaangażowaniu Franciszka. Papież Bergoglio uważany jest wręcz za architekta tego porozumienia, dzięki któremu dojdzie do normalizacji stosunków.

Reklama

W zeszłym roku Franciszek napisał listy do Raula Castro i prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, by zachęcić ich do przejścia do nowej fazy w dwustronnych relacjach. W Watykanie przebywały także delegacje obu krajów. Stolica Apostolska zaoferowała się jako pośrednik w rozmowach Hawany i Waszyngtonu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje