Reklama

Reklama

Papież Franciszek spotkał się z byłym prezydentem Brazylii, który wyszedł z więzienia

Papież Franciszek spotkał się w czwartek z byłym prezydentem Brazylii Luizem Inacio Lulą da Silvą. O prywatnym spotkaniu poinformował sam były szef państwa, który w listopadzie zeszłego roku wyszedł z więzienia, gdzie odbywał karę za korupcję.

Do spotkania doszło w watykańskim Domu Świętej Marty, w którym mieszka Franciszek.

Reklama

Były prezydent, wywodzący się z lewicy, zamieścił na Twitterze zdjęcie z papieżem i napisał, że rozmawiał z nim o "bardziej sprawiedliwym i braterskim świecie".

Zarzuty pod adresem byłego prezydenta

Luiz Inacio Lula da Silva był prezydentem Brazylii w latach 2003-2011. Pozostaje jednym z najpopularniejszych polityków w tym kraju.

W 2014 roku w Brazylii wszczęto śledztwo w sprawie korupcji wśród najwyższych urzędników państwowych, polityków i przedsiębiorców. Dochodzeniem objęty został też były szef państwa, a dotyczyło ono prac remontowych w luksusowym domu koło Sao Paulo w zamian za korzyści dla kilku firm budowlanych.

W 2017 roku został skazany na ponad dziewięć lat więzienia za przyjęcie łapówek w wysokości ponad miliona dolarów. Potem sąd drugiej instancji podniósł tę karę do 12 lat pozbawienia wolności. Były prezydent, który twierdził, że jest niewinny, trafił do więzienia w 2018 roku, z którego chciał ponownie startować w wyborach prezydenckich. Sąd zabronił mu tego.

Następnym, decydującym etapem batalii sądowej było orzeczenie Sądu Najwyższego, który uznał za niezgodne z konstytucją przepisy kodeksu karnego przewidujące osadzenie skazanego w więzieniu przed wyczerpaniem wszystkich możliwości odwoławczych. Na mocy tego orzeczenia 8 listopada zeszłego roku da Silva został zwolniony z więzienia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne