Reklama

Reklama

Papież chwali Australijczyków

Podczas swego pierwszego publicznego wystąpienia w Australii papież Benedykt XVI wyraził dziś uznanie dla władz tego kraju za akt przeprosin wobec Aborygenów.

W lutym parlament i rząd Australii na specjalnej, uroczystej sesji parlamentu wyraziły głębokie ubolewanie i przeprosiny wobec Aborygenów, za cierpienia i krzywdy doznane w przeszłości z rąk białej napływowej ludności.

Reklama

Papież, którego wypowiedź cytuje agencja Associated Press, określił ten krok jako "odważną decyzję, by uznać niesprawiedliwość wyrządzoną w przeszłości rdzennej ludności". Dodał, że jest to również nadzieją dla wszystkich na świecie, którzy poszukują sprawiedliwości.

Słowa te padły w trakcie krótkiego wystąpienia Benedykta XVI po jego spotkaniu z premierem Australii Kevinem Ruddem i gubernatorem generalnym Michaelem Jefferym. Było to pierwsze oficjalne przemówienie papieża w trakcie pielgrzymki do Australii, gdzie przybył na odbywające się w Sydney XXIII Światowe Dni Młodzieży.

Agencja AFP podkreśla, że Benedykt XVI przypomniał w wystąpieniu o odpowiedzialności za Ziemię i środowisko naturalne wobec następnych pokoleń, nawiązując w ten sposób do wrażliwości Australijczyków na kwestie zmian klimatu.

Papież podkreślił też wkład, jaki w australijskie społeczeństwo wnoszą katolicy, stanowiący 27 procent ludności. Nazwał Kościół katolicki "najmłodszym i najbardziej kosmopolitycznym" na australijskim kontynencie.

Dowiedz się więcej na temat: Benedykt XVI | PAPIEZ | papież

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy