Reklama

Reklama

Papieska msza w Niedzielę Palmową

Podczas mszy w Niedzielę Palmową na Placu świętego Piotra Benedykt XVI ostrzegł, że "chciwość" i "bałwochwalstwo" zagrażają wiernym.

Papież pytał retorycznie w homilii: "Czyż nie pozwalamy na to, aby na rozmaite sposoby bożki dostały się do świata naszej wiary?".

Reklama

- Czy wiara nasza jest dość czysta i otwarta, tak aby wychodząc od niej także poganie, osoby, które poszukują i stawiają pytania, mogli domyślić się światła jedynego Boga, przyłączyć się w przedsionkach wiary do naszej modlitwy i za sprawą swoich próśb stać się także czcicielami? Czy świadomość, że chciwość jest bałwochwalstwem dociera także do naszych serc i do praktyki życia? - mówił Benedykt XVI.

Zapytał następnie: "Czy gotowi jesteśmy wciąż na nowo pozwalać oczyszczać się Panu, godząc się, by wypędził On z nas i z Kościoła to wszystko, co jest Mu przeciwne?"

Papież powiedział, że "aby rozpoznać Boga musimy porzucić pychę, która nas oślepia, która chce nas daleko od niego odepchnąć, jak gdyby Bóg był naszym konkurentem".

Dodał, że "w celu spotkania Boga trzeba osiągnąć zdolność widzenia sercem". Podkreślił następnie: "Musimy nauczyć się widzieć sercem młodym, któremu nie przeszkadzają uprzedzenia i które nie jest zaślepione interesami".

Benedykt XVI podziękował Bogu za to, że "wraz z Jezusem, Synem Dawida, dał nam przestrzeń pokoju i pojednania, która obejmuje cały świat".

W Niedzielę Palmową Kościół obchodzi na szczeblu diecezjalnym Światowy Dzień Młodzieży.

Mszę na odświętnie udekorowanym Placu świętego Piotra poprzedziła procesja z palmami, w której wraz z papieżem i kardynałami szło 270 młodych ludzi, przygotowujących się do lipcowych Dni Młodzieży w Sydney.

Po raz kolejny Benedykt XVI zaskoczył szatami, które założył na mszę. Zgodnie ze swym przywiązaniem do dawnych, zapomnianych już ornatów papieskich i innych elementów stroju, w Niedzielę Palmową założył szaty będące repliką tych, noszonych przez papieża Leona X (1513-1521).

Dowiedz się więcej na temat: chciwość | papież | Benedykt XVI | Niedziela Palmowa | msza święta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje