Reklama

Reklama

Pakistan: Armia wznowiła naloty na pozycje talibów i Al-Kaidy

Pakistańskie lotnictwo wojskowe wznowiło w poniedziałek naloty na pozycje zajmowane przez talibów i bojowników z Al-Kaidy w Północnym Waziristanie na północnym zachodzie kraju. Armia informuje, że w atakach mogło zginąć co najmniej 21 bojowników.

Pakistańska armia oświadczyła w niedzielę, że rozpoczęła "wielką ofensywę" przeciwko talibskim rebeliantom i ich sojusznikom z Al-Kaidy. Ta zakrojona na szeroką skalę ofensywa, której od dawna od Islamabadu domagały się Stany Zjednoczone, rozpoczęła się wcześnie rano w niedzielę nalotami z powietrza. Według przedstawicieli lokalnych władz mogło w nich zginąć do 150 osób.

Reklama

Północny Waziristan jest matecznikiem bojowników z ruchu pakistańskich talibów Tahreek-e-Taliban Pakistan (TTP). Ugrupowanie to skupia islamistyczne frakcje, które od 2007 r. wraz z sojuszniczymi cudzoziemskimi bojownikami z Al-Kaidy toczą rebelię z rządem w Islamabadzie. Są oni odpowiedzialni za zamachy, w których od 2007 r. zginęło ponad 6 tys. ludzi.

Ofensywa następuje tydzień po krwawym ataku na lotnisko w Karaczi na południu Pakistanu, wskutek którego śmierć poniosło 38 osób, w tym dziesięciu członków samobójczego komanda talibów. Do ataku przyznali się pakistańscy talibowie oraz Islamski Ruch Uzbekistanu, również obecny w Północnym Waziristanie.

Dowiedz się więcej na temat: Pakistan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy