Reklama

Reklama

Owce sposobem na barszcz Sosnowskiego

Ekologiczny i skuteczny sposób na walkę z niebezpiecznym dla ludzi barszczem Sosnowskiego znalazła dyrekcja Żmudzkiego Parku Narodowego na Litwie. Walka z barszczem Sosnowskiego przypomina w tym kraju walkę z wiatrakami.

Dyrekcja Żmudzkiego Parku Narodowego postanowiła przeprowadzić eksperyment. W miejscu, gdzie rośnie ta niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia roślina, zaczęto wypasać owce. Zwierzęta te pomagają najlepiej regulować ilość zieleni na łąkach - mówi Polskiemu Radiu pomysłodawca doświadczenia, Stanislovas Vyszniauskas. 

"Ten eksperyment pokazał, że owce zjadają takie rośliny jak łubin czy barszcz Sosnowskiego" - powiedział Vyszniauskas. "Wtedy nasiona barszczu nie dojrzewają, więc sama roślina dalej się nie rozrasta. Jednocześnie nie zaobserwowano, aby barszcz Sosnowskiego zaszkodził owcom". 

Reklama

Barszcz Sosnowskiego na Litwę, podobnie jak do Polski, trafił w połowie XX wieku. Uznawany wtedy za wartościową roślinę pastewną, w latach 80. został uznany za gatunek inwazyjny, który ciężko wyplenić. 

Kontakt z rośliną jest groźny dla zdrowia i życia. Powoduje między innymi dotkliwe i długo utrzymujące się oparzenia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje