Reklama

Reklama

Ostra krytyka. Film o papieżu nie spodobał się w Watykanie

​Watykan skrytykował film o Piusie XII i jego roli w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej. Premierowy pokaz odbył się w Rzymie i wywołał falę niezadowolenia w tamtejszej wspólnocie żydowskiej.

Na plakacie filmu Pius XII ma na białej sutannie naszytą żółtą gwiazdę Dawida. Dziennik "L'Osservatore Romano" nie wspomina już w swojej recenzji o tym szczególe, który wywołał irytację środowisk żydowskich. Stwierdza jedynie, że film Liany Marabini pod tytułem "Shades of Truth" - odcienie prawdy - nie powinien był w ogóle powstać.

Kiedy środki finansowe i artystyczne nie stoją na wysokości zadania tej wagi, jak przedstawienie postawy Piusa XII wobec zagłady Żydów, lepiej było z niego zrezygnować. Z punktu widzenia prawdy historycznej, dodaje watykański dziennik, mamy do czynienia z jej minimalną dawką, w rezultacie powstał produkt naiwny i w konsekwencji mało wiarygodny.

Tak w filmie, jak i w wywiadach prasowych autorka twierdzi, że Pius XII uratował życie ponad ośmiuset tysiącom Żydów, z tego od 15 do 20 tysięcy na terenie Polski.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje