Reklama

Reklama

Organizacje wspinaczkowe: Google sugeruje potencjalnie zabójcze szlaki

- Nawet najbardziej wykwalifikowani wspinacze mieliby problem z taką trasą - alarmuje Heather Morning z Mountaneering Scotland. Szkockie organizacje wspinaczki górskiej krytykują firmę Google za wskazywanie turystom niebezpiecznych, "potencjalnie zabójczych" szlaków na szczyt Ben Nevis oraz inne góry.

Heather Morning z Mountaneering Scotland, cytowana przez "The Guardian", powiedziała, że trasy, które proponuje aplikacja, mogą być trudne nawet dla doświadczonych wspinaczy. - Kiedy wpisze się 'Ben Nevis' i kliknie w ikonkę przedstawiającą samochód, wyświetla się droga prowadząca do parkingu w Glen Nevis, a następnie pojawi się kropkowana trasa kierująca na szczyt góry. Nawet najbardziej wykwalifikowani wspinacze mieliby problem z tą trasą. Prowadzi ona przez bardzo strome, skaliste i wręcz pozbawione dróg tereny, po których ciężko się przemieszczać nawet przy dobrej widoczności. Jeśli pojawią się nisko zawieszone chmury oraz zacznie padać, proponowana przez Google trasa może być potencjalnie śmiertelnie niebezpieczna - zaznaczyła.

Reklama

Jak poinformował dziennik, Google Maps prowadzi niebezpiecznymi trasami także na inne szczyty w Szkocji. Sugerowana przez system trasa po skalistej górze An Teallach kieruje turystów do celu przez klif.

Organizacje Mountaneering Scotland oraz John Muir Trust powiedziały w rozmowie z "Guardianem", że apelowały do firmy Google, żeby konsultowała wyznaczanie tras z nimi, ale nie otrzymały żadnej odpowiedzi. Polecili, żeby wspinacze sprawdzali trasy na mapach oraz rozmawiali z lokalnymi przewodnikami.

Rzeczniczka Google'a powiedziała dziennikowi, że firma wyjaśnia "problem z trasami na Ben Nevis". Zachęciła także lokalne organizacje do dostarczania informacji geograficznych o drogach i trasach przez narzędzie do przesyłania danych geograficznych.

Ta aplikacja mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play »

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje