Reklama

Reklama

Opracowano system stałego monitoringu starszych osób

Portugalscy uczeni opracowali system stałego monitorowania na odległość osób w podeszłym wieku. Funkcjonowanie systemu opiera się na dwóch niewielkich rozmiarów czujnikach umieszczonych w odzieży seniorów.

Wynalazek, który powstał na Wydziale Inżynierii Elektronicznej Uniwersytetu Aveiro, informuje z dużą precyzją o tym co dzieje się z osobą monitorowaną. W przypadku jej ewentualnego upadku, czujniki przesyłają sygnał alarmowy do systemu komputerowego osoby lub instytucji, pod której nadzorem znajduje się starszy człowiek.

Jak poinformował Oscar Pereira z zespołu, który opracował wynalazek, czujniki nowego systemu są tak małe, że mogą z łatwością być przymocowane do odzieży i stanowić jej element dekoracyjny.

Reklama

- Oba czujniki są niezwykle precyzyjnymi urządzeniami pomimo, że działają na duże odległości. Skonfigurowane z systemem komputerowym pozwalają np. w 80 procentach przypadków zarejestrować upadek osoby monitorowanej - powiedział Pereira.

Według portugalskiego naukowca nowe urządzenie powinno zostać niebawem wprowadzone na rynek. - Prowadzimy rozmowy z kilkoma firmami, które wykazały już zainteresowanie masową produkcją naszego wynalazku - ujawnił Pereira.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy