Reklama

Reklama

Odnaleziono obraz Matisse'a wart 3 mln dolarów

Obraz Henri Matisse'a "Odaliska w czerwonych szarawarach", skradziony około 10 lat temu w Wenezueli, odzyskano w tajnej operacji w Miami na Florydzie - poinformowała w czwartek agencja Reutera. Wartość obrazu szacuje się na 3 mln dolarów.

Namalowane w 1925 roku dzieło próbowali sprzedać agentom FBI za 740 tys. dolarów 46-letni mężczyzna i 50-letnia kobieta. Zostali zatrzymani, grozi im do 10 lat więzienia.

Reklama

Obraz został skradziony z Muzeum Sztuki Współczesnej w stolicy Wenezueli Caracas. Dzieło przedstawia półnagą kobietę siedzącą na podłodze haremu w czerwonych szarawarach.

Mężczyzna, który próbował sprzedać obraz, prawdopodobnie powiedział agentom podszywającym się pod zainteresowanych dziełem kupców, że wiedział, iż handluje skradzionym obrazem. Następnie zorganizował przesyłkę obrazu z Meksyku kurierem, którym była zatrzymana kobieta.

Wspólniczka mężczyzny przybyła z Meksyku w poniedziałek. Następnego dnia oboje spotkali się z agentami FBI biorącymi udział w prowokacji i zaprezentowali im obraz Matisse'a.

Obraz, po zbadaniu przez agentów, zgadzał się z opisem oryginału skradzionego z Caracas. W 2003 roku tamtejsze muzeum odkryło, że obraz, który wisi na ścianie, to podróbka dzieła Matisse'a, prawdopodobnie zostawiona przez złodzieja. Z muzeum skontaktował się wówczas kolekcjoner, który dowiedział się o ofercie sprzedaży "Odaliski" w Nowym Jorku. Eksperci odkryli, że na obrazie wiszącym w muzeum za tancerką znajduje się zauważalny cień, którego nie było na oryginale. Na fałszywym płótnie brakowało też zielonego pasa w prawym dolnym rogu obrazu.

Muzeum w Caracas kupiło oryginalny obraz w 1981 roku od nowojorskiej galerii Marlborough za 400 tys. dolarów.

Henri Matisse (1869-1954) jest uznawany za jednego z malarzy, którzy zrewolucjonizowali sztukę w pierwszej połowie XX wieku. Jego dzieła często padają łupem złodziei. Obrazy francuskiego malarza są bardzo wysoko wycenianie na aukcjach. "Hiszpanka, harmonia w błękicie" została sprzedana za 33,6 mln dolarów na aukcji przeprowadzonej przez dom aukcyjny Christie's w Londynie w 2007 roku, zaś "Piwonie" znalazły kupca, który zapłacił za nie 19 mln dolarów na aukcji tego samego domu w Nowym Jorku.

Dowiedz się więcej na temat: obraz | USA | sztuka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje