Reklama

Reklama

"Odmawiają nam prawa do życia". Chorzy skarżą rząd za zamrożenie listy leków

Przedstawiciele rumuńskiego stowarzyszenia osób przewlekle chorych APCR są zdania, że pacjenci nie mogą korzystać z nowszych i bardziej wydajnych metod leczenia, dlatego zaskarżyli państwo za wstrzymanie aktualizacji listy leków refundowanych.

Pozew przeciw rządowi, ministerstwu zdrowia i kasie ubezpieczeń zdrowotnych stowarzyszenie złożyło w środę. Potwierdził to przedstawiciel sądu wyższej instancji w Bukareszcie.

Reklama

Przewodniczący APCR Cezar Irimia oświadczył, że organizacja odwołała się także do instytucji unijnych, gdyż zgodnie z przepisami UE władze państwa mają obowiązek aktualizować listę leków refundowanych co 180 dni. Tymczasem rumuńska nie była zmieniana od niemal 6 lat.

-- Władze odmawiają nam prawa do życia, mija już sześć lat, odkąd lista leków refundowanych nie była aktualizowana - podkreślał Irimia. Przypomniał, że kilka rządów Rumunii obiecywało zmiany, tymczasem żaden z nich nie dotrzymał słowa.

Zauważył, że w tym czasie pojawiły się nowe środki, mogące chorym uratować życie. Dodał, że obecnie około tysiąca osób w kraju wymaga zastosowania nowego leczenia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje