Reklama

Reklama

Odbudowa dialogu Rosji z Polską? Putin stawia warunki

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, że odbudowanie dialogu z Polską jest możliwe na podstawie wzajemnego szacunku i pragmatyzmu. Władimir Putin mówił o tym na Kremlu, w trakcie ceremonii przyjęcia listów uwierzytelniających, od 19 ambasadorów, w tym ambasadora Polski w Moskwie Włodzimierza Marciniaka.

"Z naszej strony jesteśmy gotowi zrobić wszystko, żeby osiągnąć ten cel" - zapewnił Putin.

Reklama

Prezydent Rosji zaznaczył przy tym, że obecnego stanu stosunków rosyjsko-polskich raczej nie można nazwać zadowalającym.

Rosyjski prezydent przyjął w środę listy uwierzytelniające od przedstawicieli 19 misji dyplomatycznych, w tym ambasadorów czterech państw UE: Finlandii, Grecji, Holandii i Luksemburga, a także krajów bałkańskich, państw Afryki, Islandii, Kambodży i Nowej Zelandii.

Chłodne słowa Władimira Putina o stanie kontaktów rosyjsko-polskich były jedyną krytyczną uwagą w stosunku do dziewiętnastu państw, których ambasadorowie wręczali dziś listy uwierzytelniające.

"Wspólny front walki z rosnącym zagrożeniem terrorystycznym"

Listy uwierzytelniające wręczył również nowy nuncjusz apostolski w Federacji Rosyjskiej abp Celestino Migliore, wcześniej nuncjusz apostolski w Warszawie. Putin powiedział, że Rosja jest zadowolona z konstruktywnej współpracy z Watykanem. Obie strony "wspólnie opowiadają się za budowaniem jednolitego frontu walki z rosnącym zagrożeniem terrorystycznym; bronimy wagi wzmocnienia podstaw moralnych w sprawach międzynarodowych" - wskazał.

W wystąpieniu przed ambasadorami gospodarz Kremla wspomniał o konflikcie syryjskim. "W znacznej mierze na ziemi syryjskiej decyduje się teraz zdolność i gotowość społeczności międzynarodowej do zjednoczenia wysiłków i przeciwstawiania się razem wspólnemu dla wszystkich nas zagrożeniu terrorystycznemu" - powiedział.

Podkreślił, że rozwiązanie konfliktu w Syrii może nastąpić tylko na drodze uregulowania politycznego. "Rosja wspiera rozpoczęcie dialogu wewnątrzsyryjskiego" - zapewnił.

Nowy ambasador RP w Moskwie

Nowy ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak jest politologiem i znawcą Rosji, specjalistą w sprawach polityki rosyjskiej i współczesnej Rosji. W sierpniu otrzymał nominację ambasadorską od szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego, a w połowie października rozpoczął misję w Federacji Rosyjskiej.

Przed nominacją kierował Katedrą Stosunków Międzynarodowych w Akademii Ignatianum w Krakowie, wykładał w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Kierował Zakładem Porównawczych Badań Postsowieckich w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Był członkiem Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych oraz Narodowej Rady Rozwoju powołanej w 2009 roku przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje