Reklama

Reklama

Od dziś ułatwienia w leczeniu w UE, ale nie dla Polaków

Od dziś ułatwienia w leczeniu na terenie Unii, ale nie dla Polaków. Wchodzą w życie europejskie przepisy w tej sprawie, tyle że Polska ich jeszcze nie wdrożyła. Grożą jej za to kary finansowe.

Nowe przepisy umożliwiają Europejczykom leczenie w dowolnym unijnym kraju. I tak na przykład Polak, który pojechałby na operację kolana do Francji, mógłby później po powrocie do kraju domagać się zwrotu kosztów z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zwracana byłaby tylko kwota, którą zapłaciłby za leczenie w kraju. Mógłby i otrzymałby te pieniądze, gdyby Polska wdrożyła unijne przepisy.

- W podobnej sytuacji jest wiele krajów członkowskich, a miały one dwa i pół roku na wdrożenie unijnych przepisów - mówią eksperci w Komisji Europejskiej. Dodają, że już za kilka tygodni Bruksela może upomnieć spóźnialskich i w ostateczności skierować pozwy do unijnego Trybunału, który za niewdrożone przepisy zasądza kary finansowe.

A co mają zrobić ci, którzy już teraz chcą wyruszyć na zagraniczne leczenie? Nie pozostaje im nic innego, jak zbierać rachunki i jeśli NFZ odmówi zwrotów kosztów leczenia, wtedy mogą próbować dochodzić swoich praw w sądach.

Reklama

Czy warto leczyć się za granicą? 

Dowiedz się więcej na temat: leczenie | Narodowy Fundusz Zdrowia | leczenie za granicą

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama