Reklama

Reklama

Obraz "Krzyk" Muncha. Wyjaśnili tajemnicę dziwnego napisu

Norwescy naukowcy wyjaśnili tajemnicę napisu na słynnym obrazie Edvarda Muncha "Krzyk". Przez lata nie było wiadomo, kto jest autorem zdania: "To mógł namalować tylko wariat". Teraz już nie ma wątpliwości.

Krótkie zdanie wykaligrafowane ołówkiem w lewym górnym rogu obrazu zaowocowało wieloma domysłami w świecie sztuki. Jedni przypuszczali, że jest to akt wandalizmu ze strony któregoś ze zwiedzających, inni, że tekst napisał zmagający się przez większość życia z chorobą psychiczną artysta.

Reklama

- Nie mamy wątpliwości, że napis jest autorstwa Muncha - stwierdził kurator Mai Britt Guleng z Muzeum Muncha w Oslo.

Według ekspertki wskazuje na to charakter pisma oraz okoliczności, kiedy obraz został po raz pierwszy pokazany publiczności na targach sztuki Blomqvist w październiku 1895 r. Wielu krytyków twierdziło wówczas, że malarz nie może być zdrowy psychicznie.

Naukowcy wyodrębnili wyraźny napis z obrazu za pomocą zdjęć wykonanych w podczerwieni, a następnie porównali go z rękopisami Muncha z tego okresu, z jego listami i pamiętnikami.

Muzeum Muncha ma zostać otwarte w nowym, nowoczesnym gmachu w centrum Oslo jesienią tego roku. Z powodu epidemii inauguracja placówki została przesunięta o rok. Nowe muzeum ma prezentować nie tylko dzieła malarza, ale również wyniki badań jego twórczości.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje