Reklama

Reklama

Obama: Świat jest przerażony kryzysem strefy euro

Prezydent USA Barack Obama powiedział w poniedziałek, że kryzys w strefie euro "przeraża świat", a liderzy eurogrupy nie starają się mu dostatecznie szybko zaradzić.

- Podnoszenie się amerykańskiej gospodarki z kryzysu odbywa się w tym roku wolniej niż zakładano - powiedział Obama podczas wizyty w Kalifornii. - Na kondycji kraju źle odbiły się wydarzenia na świecie, jak arabska wiosna, która wywindowała ceny energii i kryzys w strefie euro.

Reklama

Zdrowie finansów krajów eurogrupy jest poważnym zmartwieniem dla USA. - One nie podniosły się jeszcze w pełni z załamania w 2007 roku, ale nigdy też nie stawiły czoła ryzyku, jakie stwarza sytuacja ich sektora bankowego. Teraz pogarsza ją jeszcze to, co dzieje się w Grecji - powiedział prezydent.

Obama podkreślił, że wobec kryzysu, który stanowi poważne zmartwienie dla całego świata, działania podjęte przez przywódców strefy euro są zbyt powolne.

Prezydent Obama przebywa na zachodnim wybrzeżu USA, gdzie pomaga Demokratom zdobywać fundusze na kampanię wyborczą w 2012 roku. Sytuacja gospodarcza będzie miała ogromny wpływ na szanse Obamy na reelekcję, a tymczasem kryzys w Europie odczuwalny jest już w Ameryce.

Wprawdzie amerykańskie giełdy podniosły się poniedziałek, po uspokajających komunikatach na temat planu ratowania krajów europejskich, najbardziej zagrożonych wysokim długiem publicznym, ale wartość euro wobec dolara spadła, ponieważ Amerykanie nie są przekonani, czy wysiłki eurogrupy w istocie doprowadzą do uzdrowienia sytuacji.

- Przed nami są krytyczne dni i tygodnie. Podobne do sytuacji, w której znaleźliśmy się w 2008 roku - powiedział agencji Reutera analityk brokerskiej firmy MF Global Edward Meir. - Główna różnica polega na tym, że wtedy upadały banki, a tym razem zbankrutować mogą kraje.

Dowiedz się więcej na temat: USA | Nie | kryzys | strefa euro | euro | prezydent USA | Barack Obama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy