Reklama

Reklama

"NYT": USA rozważają szybsze wycofanie się z Afganistanu

Coraz bardziej sfrustrowany umowami z prezydentem Afganistanu Barack Obama poważnie rozważa przyspieszenie wycofania sił USA z tego kraju i tzw. opcję zerową, zakładającą, że po 2014 r. nie będzie już tam amerykańskich żołnierzy - informuje "New York Times".

Dziennik pisze o tym, powołując się na przedstawicieli amerykańskich i europejskich władz.

Obama zobowiązał się do zakończenia zaangażowania militarnego w Afganistanie do końca 2014 r., a przedstawiciele jego administracji negocjują z afgańskimi władzami kwestię pozostawienia pod Hindukuszem niewielkich sił liczących ok. 8 tys. żołnierzy - przypomina gazeta. Zastrzega przy tym, że relacje Obamy z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem powoli ulegają pogorszeniu po rozpoczęciu w czerwcu przez USA rozmów pokojowych z talibami w Katarze.

Reklama

"NYT" odnotowuje, że Karzaj oskarżył USA o próbę wypracowania oddzielnego porozumienia pokojowego z talibami i ich pakistańskimi poplecznikami, co wystawiłoby rząd Karzaja na niebezpieczeństwo ze strony wrogów.

Dziennik przywołuje wypowiedź zastępcy doradcy Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego Bena Rhodesa ze stycznia br., który powiedział, że "opcja zero" jest "do rozważenia".

Spytany o doniesienia "NYT" wysoki urzędnik administracji Obamy odpowiedział: "Wszystkie opcje są rozważane, lecz jest jeszcze daleko od podjęcia decyzji". Przedstawiciele amerykańskich władz, na których powołuje się dziennik, powiedzieli, że nie zdecydowano na razie o tempie i skali wycofania się z Afganistanu.


Dowiedz się więcej na temat: Afganistan | Barack Obama | Hamid Karzaj | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje