Reklama

Reklama

"NYT" o Grecji: Groźba światowej recesji

Referendum w Grecji to zły pomysł, ale na tym etapie najlepszy z możliwych - pisze w komentarzu redakcyjnym amerykański dziennik "New York Times". Gazeta apeluje do wierzycieli Grecji, aby złagodzili warunki stawiane rządowi w Atenach.

Nowojorski dziennik przyznaje, że poddanie pod głosowanie tak złożonej kwestii i wyznaczenie szybkiego terminu referendum jest niebezpieczne, tym bardziej, że Grecy są i tak zdezorientowani. "New York Times" stwierdza jednak, iż stawka jest tak wysoka, że powinni oni mieć szansę wypowiedzieć się, czy chcą pozostać w strefie euro, co oznacza dalsze wyrzeczenia, czy gotowi są na "krótkookresowy kataklizm i długofalową niepewność".

Czytaj raport specjalny serwisu Biznes INTERIA.PL "Grecja tonie"

Reklama

Dziennik pisze, że pytanie, czy Grecja powinna pozostać w strefie euro, stoi nie tylko przed mieszkańcami tego kraju, ale też przed kanclerz Merkel, prezydentem 
Hollande'em i innymi przywódcami Europy. Według gazety, "wyjście Grecji" poważnie zachwieje zaufaniem do europejskiej waluty i zagrozi światową recesją.

"New York Times" podkreśla, że jeśli Międzynarodowy Fundusz Walutowy i europejscy wierzyciele chcą przekonać mieszkańców Grecji, by w referendum głosowali za pozostaniem w strefie euro, to powinni zachęcić ich do tego, rozpoczynając niszczenie posiadanych przez siebie weksli. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje