Reklama

Reklama

​Nowy śmiercionośny wirus zaatakował w Chinach

61-letni mężczyzna zmarł, a siedmiu innych jest w stanie krytycznym w chińskim mieście Wuhan, po zarażeniu się niezidentyfikowanym dotychczas nowym wirusem, wywołującym nietypowe zapalenie płuc - poinformowały w sobotę miejscowe władze sanitarne.

Dotychczas nowy patogen zdiagnozowano łącznie u 41 osób. Wstępne testy laboratoryjne, na które powołują się chińskie media, wskazują na nowy typ tzw. koronowirusa.

Reklama

Według Municypalnej Komisji Zdrowia w Wuhan, dwie zarażone osoby zwolniono już ze szpitala, a pozostali są w stanie stabilnym. Przebadano też 739 osób, które miały kontakt z zarażonymi.

Zarażeni robili zakupy na targu owoców morza

61-letni mężczyzna, który jest pierwszą ofiarą śmiertelną nowego typu wirusa, cierpiał też z powodu innych chorób. Wykryto u niego zmiany nowotworowe w jamie brzusznej oraz chorobę wątroby. Wiadomo, że regularnie dokonywał zakupów na miejscowym targu owoców morza. 

Leczenie szpitalne nie przynosiło rezultatów i mężczyzna zmarł 9 stycznia po tym, jak doznał zatrzymania akcji serca.

Według władz sanitarnych Wuhan, wśród pacjentów przeważają sprzedawcy i kupujący na wspomnianym targu.

Reakcja WHO

Śledztwo w sprawie zachorowań nadzoruje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Przypuszcza się, że za obecnymi zachorowaniami może kryć się nowy rodzaj wirusa należącego do rodziny wirusów, powodujących zachorowania na Ostry Syndrom Niewydolności Oddechowej (SARS) i jej bliskowschodnią odmianę MERS.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama