Reklama

Reklama

Norwegia: Niemal co dziesiąta mieszkanka kraju przeżyła gwałt

W Norwegii prawie 9,5 procent kobiet i ponad 1 procent mężczyzn przyznało, iż zostało zgwałconych co najmniej raz w życiu. Szokujące dane zawiera raport przygotowany przez Narodowe Centrum Badań nad Przemocą i Stresem - NKVTS.

W raporcie podano, że w wypadku kobiet niemal połowa gwałtów nastąpiła przed ukończeniem przez nie 18. roku życia. Co dziesiąta ze zgwałconych kobiet była potem leczona.

Tylko 11 procent ofiar zdecydowało się osobiście zawiadomić o tym policję. Informacje o 23 procentach przestępstw władze uzyskiwały jednak z innych źródeł, wszczynając następnie śledztwo z urzędu.

Część raportu jest poświęcona zjawisku zwanemu w Norwegii gwałtem partnerskim, czyli dokonanym np. przez jednego z małżonków. Okazuje się, że przeżyło to 8 procent kobiet i 2 procent mężczyzn. Jednak niewiele z nich poinformowało o tym wymiar sprawiedliwości.

Badania oparto na odpowiedziach ponad czterech i pół tysiąca kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 75 lat, wybranych losowo z ewidencji stałych mieszkańców Norwegii.

Dokument został przekazany norweskim ministrom sprawiedliwości i zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat: Norwegia | gwałt

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy