Reklama

Reklama

Niezwykłe odkrycie w Izraelu sprzed 1,5 tys. lat. "Chrystus narodzony z Maryi"

"Chrystus narodzony z Maryi" - taką grecką inskrypcję sprzed 1500 lat odkryto w arabskiej wiosce Tajbe w Dolinie Jezreel w północnym Izraelu. Jak informują media, to świadectwo na istnienie w tym miejscu bizantyjskiego kościoła.

- Wyrażenie "Chrystus narodzony z Maryi" miało chronić czytających przed złym okiem i było powszechne na początku inskrypcji i dokumentów z tamtego okresu - tłumaczy dr Lea Di-Sagani z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, cytowana przez portal Ynet.

Reklama

Według izraelskich archeologów napis był pierwotnie umieszczony nad wejściem do nieznanego wcześniej kościoła z V wieku. Według tekstu kościół powstał pod auspicjami znanego lokalnego arcybiskupa z końca V wieku Teodozjusza, którego imię pozwoliło badaczom na datowanie inskrypcji.

- Napis wita tych, którzy przychodzą do bram tego miejsca i błogosławi im - dodaje Di-Sagani.

- Znaczenie inskrypcji polega na tym, że do tej pory nie mieliśmy pewności, że w regionie istniały kościoły z tego okresu - powiedział serwisowi Times of Israel archeolog Walid Atrasz. Ruiny kościoła z okresu krzyżowców zostały w tym miejscu odkryte wcześniej, ale do tej pory nie było dowodów na obecność chrześcijan we wcześniejszej epoce bizantyjskiej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy