Reklama

Reklama

Niezwykłe odkrycie. Czerwona Dama sprzed 19 tys. lat

W Hiszpanii znaleziono pierwszy grób z epoki górnego paleolitu. Odkrycia dokonano w jaskini Miron, na północy kraju. Szkielet kobiety liczy 19 tysięcy lat. Kości były pokryte grubą warstwą czerwonkawej ochry - występujących w przyrodzie iłów, używanych w paleolicie między innymi do rysunków naskalnych. Dlatego znalezisko nazwano Czerwoną Damą.

Reklama

Kopiący w jaskini archeolodzy zwrócili uwagę na prostokątny głaz mający 2 metry długości i metr szerokości. Na jego powierzchni wyryto kreski mogące przypominać ludzką sylwetkę. To właśnie pod nim ukryty był szkielet.

Antropolodzy ocenili, że pochodząca z górnego paleolitu kobieta miała 35 lat. Po przebadaniu osadu na zębach okazało się, że żywiła się mięsem, jadała też ryby i grzyby. 

Reklama

Archeolodzy przypuszczają, że pokrycie szkieletu ochrą świadczy o wyjątkowej funkcji, jaką pełniła. Nie wykluczają, że jej ciało zostało też przykryte kwiatami, bo w ziemi otaczającej szkielet znaleziono pyłki.

Teraz trwają badania DNA kości. Naukowcy liczą, że dzięki nim dowiedzą się skąd przybyły plemiona zamieszkujące w paleolicie północe tereny Hiszpanii.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy