Reklama

Reklama

Niespokojnie na Białorusi. Mińsk zapewnia, że jest gotów do dialogu z zagranicą

- Białoruś jest gotowa do konstruktywnego i obiektywnego dialogu z partnerami zagranicznymi w związku z rozwojem wydarzeń w kraju - zadeklarował szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej podczas rozmowy telefonicznej z Ignazio Cassisem, szefem dyplomacji Szwajcarii.

Słowa Makieja przytacza w piątek (14 sierpnia) służba prasowa MSZ Białorusi. Również w piątek odbędzie się w Brukseli nadzwyczajna wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych państw UE poświęcona Białorusi. Niektórzy ministrowie zapowiedzieli, że dyskusje będą dotyczyły ewentualnych sankcji wobec Mińska.

Reklama

Do Mińska zamierza udać się w piątek przewodniczący delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji z Białorusią Robert Biedroń.

Protesty po wyborach

Od niedzieli (9 sierpnia) na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów. W ciągu pierwszych pięciu dni wystąpień milicja brutalnie zatrzymywała ich uczestników, a władze twierdziły, że protesty to zorganizowana z zagranicy akcja mająca zdestabilizować kraj.

Zatrzymano w sumie blisko siedem tys. osób, dwie osoby zginęły, jest wielu pobitych. W nocy z czwartku na piątek rozpoczęły się zwolnienia zatrzymanych z aresztów w Mińsku i w Żodzino.

Państwa zachodnie, w tym kraje UE, zaapelowały do władz Białorusi o rezygnację z przemocy, umożliwienie pokojowego protestu i dialog ze społeczeństwem.

Z Mińska Justyna Prus

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje