Reklama

Reklama

Nieoficjalne doniesienia ze szczytu w sprawie Białorusi

Premier Mateusz Morawiecki podczas środowego szczytu UE w formie wideokonferencji opowiedział się za sankcjami wobec osób zaangażowanych w tłumienie protestów na Białorusi i przeciw sankcjom gospodarczym, które uderzyłyby w społeczeństwo i pogłębiły kryzys - dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa ze źródeł dyplomatycznych. PAP donosi również, że na wniosek szefa polskiego rządu do oświadczenia końcowego szczytu zostanie dodany punkt o wsparciu przez UE niezależnych mediów i organizacji pozarządowych.

W środę (19 sierpnia) po godz. 12 rozpoczęła się wideokonferencja szefów państw i rządów krajów UE w sprawie kryzysu na Białorusi. Nadzwyczajny szczyt ma wesprzeć społeczeństwo obywatelskie w tym kraju i wskazać, że wyście z kryzysu możliwe jest poprzez polityczny dialog bez ingerencji zewnętrznej.

Według źródeł PAP szef polskiego rządu wskazywał w swoim wystąpieniu także na stopień uzależnienia, zwłaszcza surowcowego i energetycznego gospodarki białoruskiej od Rosji.

Premier podkreślał także, że jeśli UE chce, aby Białorusini mieli wybór, wówczas Wspólnota musi dać społeczeństwu białoruskiemu realny wybór w postaci oferty współpracy gospodarczej. 

Reklama

Wsparcie dla niezależnych mediów

Jak dowiedziała się również PAP, na wniosek szefa polskiego rządu do oświadczenia końcowego szczytu zostanie dodany punkt o wsparciu przez Wspólnotę niezależnych mediów i organizacji pozarządowych na Białorusi.

Według źródeł ustalenia szczytu będą zgodne z początkowymi polskimi propozycjami.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama