Reklama

Reklama

Niemcy: Wywiad BND pomagał NSA w inwigilacji biznesmenów i polityków

Niemiecki wywiad zagraniczny BND pomagał amerykańskim służbom z NSA w inwigilowaniu firm i polityków w Europie. Jak podały w czwartek media, szef urzędu kanclerskiego Peter Altmeier poinformował o tym posłów z komisji ds. kontroli służb specjalnych.

Na polecenie amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i według ustalonych przez Amerykanów kryteriów, BND  śledził kontakty europejskich firm i polityków. Wśród inwigilowanych przedsiębiorstw i instytucji znajdowały się według agencji dpa koncern zbrojeniowy EADS, producent helikopterów Eurocopter i władze francuskie.

Reklama

Parlamentarna komisja śledcza Bundestagu badająca działalność NSA przesłuchała w czwartek sekretarza stanu w urzędzie kanclerskim Klausa-Dietera Fritsche, odpowiedzialnego za służby specjalne.

Rząd w Berlinie przyznał wieczorem, że w działalności BND "wystąpiły niedociągnięcia".  Rzecznik rządu Steffen Seibert oświadczył, że stwierdzono "techniczne i organizacyjne błędy", które mają zostać bezzwłocznie usunięte. Zapewnił, że nie doszło do inwigilacji obywateli na masową skalę.

Członkowie komisji zarzucili wywiadowi, że dopiero w marcu 2015 roku poinformował urząd kanclerski, sprawujący nadzór nad służbami, o wątpliwościach co do prowadzonej działalności. Po raz pierwszy BND już w 2013 roku zastanawiał się nad prawnymi podstawami działalności na rzecz NSA. Jak pisze "Spiegel Online" około 2 tys. amerykańskich haseł, według których niemieckie służby analizowały pozyskany materiał, jednoznacznie naruszały zachodnioeuropejskie i niemieckie interesy.

Przewodniczący komisji parlamentarnej Andre Hahn z partii Lewica powiedział, że nie można wykluczyć zdrady kraju przez BND. Opozycja domaga się konsekwencji personalnych.

Impulsem do korekty współpracy z NSA były informacje przekazane blisko dwa lata temu przez byłego współpracownika CIA Edwarda Snowdena. W 2013 roku Amerykanin uciekł z USA do Hongkongu, a stamtąd udał się do Rosji, gdzie uzyskał czasowy azyl, a potem zgodę na trzyletni pobyt. Przedtem ujawnił tajne informacje o masowej inwigilacji zarówno obywateli USA, jak i obcokrajowców, w tym liderów państw sojuszniczych. Wśród podsłuchiwanych osób była kanclerz Angela Merkel. Władze USA chcą wytoczyć Snowdenowi proces o zdradę.

Dowiedz się więcej na temat: BND | wywiady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje