Reklama

Reklama

Niemcy: Steinmeier stawia na Francję i Polskę

Stosunki między Niemcami i Francją dalekie są od idealnych. Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier chce je ożywić i bardziej niż dotąd włączyć do współpracy Polskę.

- Chcemy nadać nowego rozmachu stosunkom między Berlinem i Paryżem - oznajmił minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier (SPD). - Jeżeli Niemcy i Francja będą dążyły do tych samych celów, do przodu posunie się też Europa - dodał.

Zaangażowanie Polski

Reklama

W dokumencie strategicznym niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych mowa jest o "nowym początku" współpracy niemiecko-francuskiej w polityce europejskiej, pisze agencja dpa. Jednym z możliwych posunięć mogą być inicjatywy podejmowane na rzecz dalszego rozwoju Unii Europejskiej a w ramach tych inicjatyw "reaktywacja" trójkąta weimarskiego, nieformalnej trójstronnej współpracy Francji, Niemiec i Polski.

We wtorek już po raz trzeci od początku drugiej kadencji na stanowisku szefa MSZ, Steinmeier spotyka się w Paryżu ze swoim francuskim kolegą Laurentem Fabiusem. Obydwaj szefowie dyplomacji planują współpracę obydwu krajów "ramię w ramię", głosi dokument strategiczny. Przykładem takiego łączenia sił mogą być wspólne podróże Steinmeiera i Fabiusa do "politycznych punktów zapalnych w naszym europejskim sąsiedztwie".

Przeciwstawienie się populistom i eurosceptykom

Możliwa byłaby na przykład wspólna wizyta na Ukrainie, albo w jednym z państw arabskiej wiosny - Tunezji. Socjaldemokrata Steinmeier i socjalista Fabius myślą ponadto o wspólnej walce wyborczej w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju br. W myśl dokumentu strategicznego niemieckiego MSZ, zamierzają w ten sposób "całą siłą przeciwstawić się nacjonalistycznym i nietolerancyjnym kampaniom wyborczym populistów i eurosceptyków".

Obok wspólnych dyskusji na aktualne tematy, jak choćby syryjska konferencja pokojowa w Genewie czy interwencje zbrojne w Afryce, obydwaj ministrowie chcą także razem przygotować posiedzenie Francusko-Niemieckiej Rady Ministrów, planowane na połowę lutego w Paryżu.

Elżbieta Stasik/ red. odp.: Iwona D. Metzner

Dowiedz się więcej na temat: deutsche welle | Frank Walter Steinmeier | Polska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne