Reklama

Reklama

Niemcy: Polityk CDU handlował maseczkami. Koledzy oburzeni

Nikolas Loebel, deputowany CDU do Bundestagu, pośredniczył w handlu maseczkami ochronnymi i pobrał z tego tytułu znaczną prowizję - w sumie około ćwierć miliona euro. Jak podał magazyn "Der Spiegel", "nieprzyzwoite" zachowanie Loebela oburzyło jego partyjnych kolegów i władze CDU.

Loebel przyznał, że jego firma, Projektmanagement-GmbH, otrzymała prowizję w wysokości około 250 tys. euro, ponieważ pośredniczyła w umowach zakupu masek między dostawcą z Badenii-Wirtembergii a dwiema prywatnymi firmami z Heidelbergu i Mannheim. Według Loebela było to "zwyczajowe wynagrodzenie na rynku". Podkreślił, że działał na rzecz spółki, a nie wykonywał swojego mandatu poselskiego.

Reklama

W opublikowanym w piątek wieczorem oświadczeniu polityk CDU przyznał się jednak do błędu. Podkreślił, że w czasie pandemii w swej działalności biznesowej powinien był zachować większą wrażliwość.

"Der Spiegel" zauważa, że Loebel prowadził działalność, wykorzystując także swoje konto mailowe w Bundestagu. "To pogwałcenie regulaminu Bundestagu" - ocenił w rozmowie ze "Spieglem" wysokiej rangi polityk CDU z Badenii-Wirtembergii.

Burza w CDU

Afera w sprawie prowizji wywoła burzę w CDU i pierwsze konsekwencje wobec Loebela. W piątek późnym wieczorem, po rozmowie w kierownictwem frakcji CDU/CSU w Bundestagu, ogłosił on, że wycofuje się z parlamentarnej komisji spraw zagranicznych.

Czołowi politycy CDU domagają się jednak wyciągnięcia wobec Loebela dalszych konsekwencji. Podkreślają, że takiego zachowania nie można tolerować. Chcą, by Loebel wycofał się ze startu w jesiennych wyborach do Bundestagu.

"To głęboko nieprzyzwoite, że parlamentarzysta wzbogacił się w czasie największego kryzysu od czasów drugiej wojny światowej" - napisał na Twitterze sekretarz generalny CDU, pochodzący z Polski Paul Ziemiak.

"Nasz kraj znajduje się w ciężkim kryzysie, za którego przezwyciężenie na polityków spada szczególna odpowiedzialność. Ci, którzy napełniają sobie kieszenie, zarabiając na towarach niezbędnych do życia, takich jak maski, nie reprezentują narodu, lecz najniższe interesy" - napisał na Twitterze polityk CDU Manuel Hagel.

Według "Spiegla" w podobne interesy związane z zamówieniami na maseczki ochronne mogło zaangażować się ponad 20 deputowanych, jednak jak na razie z wyjątkiem Loebela wszyscy zaprzeczyli, by otrzymali prowizje lub osiągnęli inne korzyści.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama