Reklama

Reklama

Niemcy: Minister finansów Olaf Scholz będzie kandydatem SPD na kanclerza

W przyszłorocznych wyborach do Bundestagu socjaldemokratycznym kandydatem na kanclerza Niemiec będzie 62-letni niemiecki minister finansów Olaf Scholz - poinformowało w poniedziałek na Twitterze oboje współprzewodniczących Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD).

Mając na uwadze krytyczny stosunek lewego skrzydła partii do Scholza, Saskia Eskien i Norbert Walter-Borjans napisali: "Wiemy, że decyzja ta przedstawia dla niektórych nieoczekiwany zwrot. Prosimy o zaufanie dla naszej drogi. Jesteśmy zdecydowani iść tą drogą wspólnie dalej".

Reklama

Jak zaznacza agencja dpa, od dawna przypuszczano, że nominacja będzie dotyczyć Scholza i stanie się w ten sposób kontrowersyjna. SPD jest pierwszym z reprezentowanych w Bundestagu ugrupowań, które ma już własnego kandydata na kanclerza w mających się odbyć w 2021 roku wyborach do Bundestagu.

Jest najpopularniejszym socjaldemokratycznym politykiem

Esken i Walter-Borjans, którzy pokonali Scholza w ubiegłorocznych wyborach współprzewodniczących partii, byli długo uważani za jego przeciwników. Obecnie zadeklarowali swe zdecydowane poparcie dla niego, gdyż "potrafi i chce walczyć o socjaldemokratyczną politykę dla tego państwa oraz podziela naszą wizję sprawiedliwego społeczeństwa".

Sam Scholz oświadczył, że cieszy się na "szaloną, uczciwą i zwycięską walkę wyborczą w silnym zespole". Jak wynika z sondaży opinii publicznej, minister finansów jest obecnie najpopularniejszym socjaldemokratycznym politykiem, do czego dodatkowo przyczyniło się jego sprawne gospodarowanie funduszami na przeciwdziałanie skutkom kryzysu koronawirusowego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje