Reklama

Reklama

Niemcy: Kogo Niemcy widzą w roli następcy Angeli Merkel? Sondaż

Najwięcej Niemców chce, by to Olaf Scholz z SPD zastąpił Angelę Merkel na stanowisku kanclerza tego kraju - wynika z najnowszego sondażu wykonanego na zlecenie telewizji ZDF.

Po raz pierwszy od 16 lat, czyli od objęcia urzędu kanclerza przez Angelę Merkel (CDU) w 2005 r., w wyścigu o fotel kanclerza stanęło troje kandydatów. Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, głosy rozłożyłyby się następująco: Olaf Scholz (SPD) - zdobyłby 48 proc. głosów, Armin Laschet (CDU) - 21 proc., Annalena Baerbock (Zieloni) - 16 proc., wynika z najnowszego sondażu, wykonanego na zlecenie ZDF, którego wyniki opublikowano w sobotę.

Sondaż przeprowadzony został 10 września przez Wyborczą Grupę Badawczą Politbarometr.

SPD na czele sondażu partyjnego

Badanie przynosi odpowiedzi na pytania, kogo Niemcy chcieliby u władzy po 16 latach dominacji Unii CDU/CSU i która partia zostanie najsilniejszą siłą polityczną w kraju. Zbadano także, z jakich koalicji powstanie nowy rząd i kto ma największe szanse na stanowisko szefa rządu. Sondaż wskazuje też, które tematy najbardziej nurtują obecnie niemieckich wyborców.

Reklama

Kolejne pytanie dotyczyło tego, na którą partię polityczną ankietowani oddaliby swój głos, gdyby wybory miały odbyć się w najbliższą niedzielę. Unia CDU/CSU uzyskałaby 22 proc. (-10,9 proc. w stosunku do poprzednich wyborów w 2017 r.), socjaldemokraci SPD: 25 proc. (+4,5 proc.), skrajna prawica AfD: 11 proc. (-1,6 proc.), FDP: 11 proc. (+0,3 proc.), Lewica: 6 proc. (-3,2 proc.), Zieloni: 17 proc. (+8,1 proc.).

Obecnie rządząca wielka koalicja Unii CDU/CSU z SPD nie miałaby większości rządowej, w tym celu potrzebne byłoby dołączenie FDP. Możliwa byłaby także koalicja większościowa, złożona z Unii, Zielonych i FDP.

Koalicje, jakich życzyliby sobie wyborcy w nowym parlamencie, składałyby się z następujących układów partii: SPD i Zieloni (17 proc. ankietowanych), SPD, Zieloni i Lewica - 10 proc., CDU/CSU i SPD - 9 proc.; CDU/CSU i FDP - 7 proc.

"Najbardziej wyrównany wyścig od lat"

Jeśli chodzi o problemy, które są obecnie dla niemieckich wyborców najważniejsze i wymagające najszybszego rozwiązania, to pandemia koronawirusa i zmiany klimatyczne zdecydowanie zwyciężyły w omawianym sondażu.

Kwestia zmian klimatycznych uzyskała 43 proc. wskazań wyborców, pandemia - 30 proc., emerytury - 11 proc., sprawy migracji i uchodźców - 11 proc., kwestie społeczne - 10 proc., edukacja - 6 proc., sytuacja ekonomiczno-gospodarcza - 6 proc.

Wybory do Bundestagu odbędą się za dwa tygodnie - 26 września. "I może to być najbardziej wyrównany wyścig od wielu lat" - komentuje ZDF.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy